Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaMobilAndroid 14 ile telefonlara Ultra HDR özelliği geliyor

Android 14 ile telefonlara Ultra HDR özelliği geliyor

İnanç Can Çekmez: Android 14 Ile Telefonlara Ultra Hdr Özelliği Geliyor 1 Google‘ın çıkacak olan Android 14 güncellemesi, akıllı telefonların JPEG formatında çekim yapan yeni bir format olan “Ultra HDR” modunu belge formatının kaydettiği tipik 8 bit sınırlamasından daha fazla dinamik aralıkla yakalamasına imkan sağlayacak.

Daha canlı ve daha güzel kontrast

Yeterli süreç gücü mevcut olduğu sürece Android 14’ün Ultra HDR özelliği, daha fazla manzara verisini koruyan ve fotoğraf çekenlerin mevcut prosedürlerle nazaran daha canlı ve daha düzgün kontrast elde etmesini sağlayan, 10 bit yüksek dinamik aralıklı (HDR) fotoğrafların çekilmesini destekleyecek.

Google, ” Bu belge formatının gayesi, SDR imaj belgelerinde optimum HDR yorumlarını üretmek için görüntüleme tekniğiyle birlikte, ek bilgileri tek bir belgede kodlamaktır.” şeklinde açıklıyor.

İnanç Can Çekmez: Android 14 Ile Telefonlara Ultra Hdr Özelliği Geliyor 3 Ultra HDR, premium Android aygıtlardaki fotoğrafların kalitesini büyük ölçüde artırarak kullanıcıların çekip paylaştığı fotoğraflara 10 bit HDR tecrübesi getirecek. Google, gelişmiş 18-bit ISP özelliklerinden yararlanarak Snapdragon Mobile’a Ultra HDR takviyesi getirmek için Qualcomm Technologies ile paydaşlık yapacaklarını açıkladı. Ayrıyeten desteklenen aygıtlarda 10 bit sıkıştırılmış hareketsiz imajlar de elde edilecek.

Qualcomm şimdiden hazır olduğunu belirtiyor

Telefonunuzda kâfi süreç gücü olduğu sürece Ultra HDR tecrübesini yaşayacaksınız. Qualcomm, en yeni Snapdragon işlemcisini kullanan rastgele bir telefonun, fotoğraflarda yüksek detay yakalamasına zati müsaade veren 18 bit imaj sinyali işlemcisiyle bu ihtiyaçları karışalayacağını belirtiyor.

Android 14’ün şu an beta kademesinde olduğunu belirtelim, işletim sisteminin kesin sürümünün sonbaharın başlarında yayınlanması bekleniyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar