Cumartesi, Eylül 30, 2023
Ana SayfaMobilAndroid kullanıcıları dikkat! Bu virüs size binlerce TL'ye mal olabilir!

Android kullanıcıları dikkat! Bu virüs size binlerce TL’ye mal olabilir!

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesinin ve artık gündelik hayatımızın hemen her alanında kendisine bir yer bulmasının hem iyi hem de kötü sonuçları olabiliyor. Bu denli teknoloji odaklı yaşamanın şüphesiz çok fazla iyi neticesi var olsa da, bunun yanında başta siber korsanlık olmak üzere kullanıcıları etkileyen çok olumsuz tarafları da yok değil.

Microsoft 365 Defender Team tarafından yapılan bir açıklama, bu kötü yönlerden birini yani kötü amaçlı yazılımları bir kez daha hatırlamamıza neden oldu. Ünlü siber güvenlik ekibi tarafından Android kullanıcılarını uyarmak için yapılan açıklamalarda, son zamanlarda kullanıcıları ücretli platformlara habersiz bir şekilde üye yapmak suretiyle akıllı telefon kullanıcılarının faturalarının, siber korsanların ise ceplerinin şişmesine neden olan virüs türlerinin revaçta olduğu belirtildi.

Buna göre özellikle mobil veri eşliğinde çalışan bu zararlı yazılımlar, akıllı telefon kullanıcılarının fark etmedikleri bir anda hat sahibini ücretli uygulamalara abone yapıyorlar. Tabi akıllı telefon kullanıcıları durumu fark ettiklerinde iş işten geçmiyor oluyor ve artık adlarına tanımlanan faturaların ödenmesi zorunlu bir hal alıyor.

Yine de mobil veri destekli bu korsanlığın yapılabilmesi için gerekli olan protokolün devreye girebilmesi, Google tarafından oldukça büyük kısıtlamalara tabi. Bu nedenle Google Play üzerinde yer alan uygulamalar vasıtasıyla bu tür bir kötü amaçlı yazılıma maruz kalınması ihtimali son derece düşük. Ancak uygulamalarını farklı sebeplerle Google Play dışındaki üçüncü parti platformlardan edinen kullanıcıların, bu sıralar biraz daha dikkatli davranmalarında büyük fayda olacaktır.

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar