Cumartesi, Eylül 30, 2023
Ana SayfaMobilApple çalışanlarının haklarını gasp etmeye devam ediyor

Apple çalışanlarının haklarını gasp etmeye devam ediyor

Yöneticilerin dinlenme odasında sendika yanlısı el ilanlarını kaldırdıkları ve çalışanları sendikalara üye olmaktan caydırmaya çalıştıkları tespit edildi. Savcılar bunun çalışanların örgütlenme kampanyasını bitirmesine yol açtığını tez etti. Bir yargıç, Apple’a “çalışanları korunan ilgili faaliyetleri ve sendika dayanakları hakkında sorgulamayı bırakması” buyruğunu verdi.

2022’nin başlarında, ülke çapındaki Apple mağazası çalışanlarının, fiyatlarının artan ömür maliyetini yansıtmadığına dair tasalara karşılık olarak sessizce örgütlendiği haberi geldi. Lakin Apple kısa mühlet sonra, başkalarının yanı sıra Starbucks ve McDonalds’ı da temsil eden sendika tersi hukuk firması Littler Mendelson’u işe aldı.

Apple çalışanlarının haklarını gasp etmeye devam ediyor

Şirket ayrıyeten mağaza yöneticilerine, çalışanları bir sendikaya katılmanın daha düşük fiyat, meslek fırsatları ve müsaade getirebileceği konusunda uyarmak üzere sendika zıddı hisleri paylaşma talimatı verdi. Bunun üzerine mayıs ayında Amerika Bağlantı Çalışanları, Dünya Ticaret Merkezi’ndeki ve Atlanta’daki Cumberland Alışveriş Merkezi’ndeki Apple mağazaları için Haksız Emekçi Uygulaması suçlamasında bulundu.

Sendika eforları, ülke çapındaki Apple mağazalarında yavaş yavaş sürat kazanıyor. NLRB daha evvel Apple’ın, çalışanlar için günlük zarurî sendika tersi toplantılar ve emekçileri sorgulama dahil olmak üzere Atlanta’daki federal maddeyi ihlal ettiğini tespit etmişti. Geçen yıl, Maryland’deki bir Apple mağazasının ve Oklahoma’daki bir başkasının çalışanları sendikalaşma tarafında oy kullandı. Yeniden de, St. Louis şubesi üzere başka yerler, Apple’ın emsal taktiklerini suçlayarak sendikalaşma planlarından vazgeçti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar