Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaMobilApple gözünü F1 yarışlarına dikti

Apple gözünü F1 yarışlarına dikti

Bu yılın Şubat ayında Apple, Major League Soccer maçlarını yayınlamak için MLS Dönem Aboneliği’ni duyurdu. Bu servis için Apple TV+ aboneliği gerekmiyor. MLS Dönem Aboneliği büyük bir muvaffakiyete imza attı ve Lionel Messi’nin gelmesiyle Apple TV+ en büyük izleyici kitlesine ulaştı. Artık, Cupertino merkezli teknoloji devi, bir sonraki büyük spor yatırımı olarak Formula 1 televizyon haklarını alma planları yapıyor.

En son Business F1 mecmuasının 11. sayfasına nazaran, Apple Formula 1 yarışlarının özel yayın haklarını almayı planlıyor. Bu mutabakatın Apple’a yılda yaklaşık 2 milyar dolar maliyeti olacağı belirtiliyor. Bu, Formula 1 Kümesi’nin şu anki global TV hakları için aldığı fiyatın iki katı olacak.

Formula 1’in şu anki yayın hakları 2025 yılına kadar ABD’de ESPN tarafından elde tutuluyor. Apple ile Formula 1 Kümesi ortasındaki bu mutabakat bu tarihte gerçekleşebilir. Ayrıyeten, Formula 1 Kümesi’nin dünyanın dört bir yanındaki yayıncılarla 2029 yılına kadar sürecek mevcut kontratları bulunmaktadır.

Apple gözünü F1 yarışlarına dikti

Bu nedenle, Cupertino merkezli teknoloji şirketi Formula 1’in tam haklarına sahip olmayacak. Bu da şirketin çabucak her yıl tam 2 milyar dolar ödemeyeceği manasına geliyor. Dergiye nazaran, F1 Kümesi tüm mukaveleler sona erdikten sonra yüzde 100’e kadar artacak biçimde yüzde 25 özgünlük sunabilecek. Ayrıyeten, Apple’ın sabit bir fiyatla 7 yıllık bir muahede yapmayı planladığı belirtiliyor.

Apple’ın Formula 1’e ilgisi olduğu söyleniyor. Şu anda Brad Pitt’in başrolünde olduğu bir F1 sineması ve Lewis Hamilton hakkında bir belgesel üretiyor. Apple F1 Aboneliği muhtemelen Apple TV içindeki MLS Dönem Aboneliği ve Apple TV+ üzere başka bir abonelik olacak.

Dergide ayrıyeten Apple’ın bir sonraki müzayedede İngiliz Premier Ligi dahil olmak üzere global spor mutabakatlarını alma planlarından da bahsediliyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar