Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaMobilApple, İlk Kez Yılın En Çok Satılan Akıllı Telefon Markası Olabilir

Apple, İlk Kez Yılın En Çok Satılan Akıllı Telefon Markası Olabilir

Akıllı telefon satışları, son dönemlerde düşüş eğiliminde. Gerek küresel ekonomik koşullar gerekse tüketicinin doygunluk noktasına ulaşmış olması, akıllı telefonlara olan talebi ciddi anlamda düşürdü. Öyle ki birkaç hafta önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, küresel telefon satışlarının tam 2 yıldır kesintisiz bir şekilde düştüğünden, yıllık bazda düşüşün yüzde 8 olarak kayıtlara geçtiğinden bahsetmiştik.

Şimdiyse küresel akıllı telefon satışları ile ilgili dikkat çeken bir analiz yayınlandı. Pazar araştırma platformu Counterpoint Research’e göre ABD merkezli teknoloji devi Apple, bu yıl tarihe geçecek bir gelişmeye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Yapılan analizlere göre Apple, eğer her şey böyle devam ederse tarihinde ilk kez, bir yılın tamamında akıllı telefon sektörünün en çok satış yapan şirketi olarak kayıtlara geçecek.

iPhone 15, Apple için belirleyici olacak

Şinasi Kaya: Apple, İlk Kez Yılın En Çok Satılan Akıllı Telefon Markası Olabilir 1

Counterpoint Research’ün üst düzey yetkililerinden Jeff Fieldhack tarafından yapılan açıklamaya göre eylül ayında tanıtılacak olan iPhone 15, Apple’ın kaderini belirleyecek. Yaptıkları analizlere göre en çok da iPhone 12 sahiplerinin iPhone 15’i beklediklerinden bahseden Fieldhack, iPhone 15’in ilgi görmesi halinde Apple’ın, Samsung’u yılın tamamı için geride bırakacağını ifade ediyor. iPhone 15’e karşı Samsung’un onlarca modelini göz önünde bulundurup böyle bir şeyin gerçekleşme olasılığının düşük olduğunu düşünüyorsanız, yanıyorsunuz. Peki neden?

2023’ün ikinci çeyreği için paylaşılan verilere göre Samsung’un küresel akıllı telefon pazarındaki payı yüzde 22. Apple’ınki ise yüzde 17. Ancak şöyle bir istatistik var; Samsung’un akıllı telefon satışları yıllık bazda yüzde 12, Apple’ın satışları ise yüzde 2 geriledi. Jeff Fieldhack, gelinen son noktayı şöyle açıklıyor: Apple’ın zirveye en yakın olduğu noktadayız. Kelimenin tam anlamıyla birkaç günlük satış değerinde farktan bahsediyoruz.

Geçmiş yıllarda neler yaşandı?

Şinasi Kaya: Apple, İlk Kez Yılın En Çok Satılan Akıllı Telefon Markası Olabilir 3

İlk iPhone’un piyasaya sürüldüğü yıllarda telefon sektörünün bir numarası Nokia‘ydı. 2011 yılında piyasaya sürülen Samsung Galaxy S II, Samsung’u akıllı telefon sektörünün zirvesine yerleştirdi. Samsung, o dönemden beri de genelde zirvede kaldı. 2020’nin ikinci çeyreğinde gelenek bozuldu ve Huawei, Samsung’un koltuğuna oturdu. ABD’nin ambargo uygulaması, Huawei’nin kısa sürede piyasadan silinmesine yol açtı. O günlerden beri de Samsung, zirveyi Apple’a bırakmadı.

2023’ün ikinci çeyreğinde zirvede olan Samsung, özellikle de son çeyrekte köşeye sıkışacak gibi görünüyor. Çünkü şirketin iPhone 15 ailesine rakip olarak satabileceği yeni bir model yok. Sadece 3 – 4 ay sonra, Apple’ın tarihe geçip geçmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

En çok satan akıllı telefon markaları için:

Apple Türkiye güncel fiyatları için:

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar