Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaMobilApple iPhone 15 Pro ve Pro Max modelleriyle dünyaya baş tutuyor!

Apple iPhone 15 Pro ve Pro Max modelleriyle dünyaya baş tutuyor!

Apple’ın en yeni eserlerinin lansmanı geçtiğimiz Eylül ayının başında gerçekleşti. iPhone 15 serisi, iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerinden oluşuyor. Bu telefonlar dünya genelinde büyük bir ilgiyle karşılandı. Hindistan, bu yeni telefonların en fazla ilgi gördüğü ülkelerden biri oldu.

Raporlara nazaran, Apple bu yılın ikinci yarısında pazar hissesini %5’ten %7’ye çıkarmayı hedefliyor, bu artışın ana sebebi de Pro ve Pro Max modelleri. Counterpoint isimli pazar araştırma şirketinin iddialarına nazaran, Apple Temmuz-Aralık 2023 ortasında Hindistan’da toplam akıllı telefon satışlarının %7’sini elde edecek. Bu, evvelki altı ayda gözlemlenen %5’lik paydan önemli bir artış manasına geliyor. Lakin bu durum Apple için sürpriz değil. Geçtiğimiz yıl Apple, Hindistan’da fizikî mağazalarını hizmete açmıştı. Ayrıyeten, bu bölgedeki pazarlama kampanyalarını da artırmıştı.

Apple iPhone 15 Pro ve Pro Max modelleriyle dünyaya baş tutuyor!

Apple’ın Hindistan’daki faaliyetlerini daha da genişletmeye yönelik atılımlarına değinmeden geçmek olmaz. Marka, Hindistan içinde üretim yapma istikametinde adımlar atıyor. Bu da demek oluyor ki; Apple’ın pahası farklı kategorilerde de artış gösteriyor. IDC Araştırma Direktörü Nabila Popal, Hindistan’daki premium akıllı telefon pazarının süratle büyüdüğünü vurgulayarak, 2019’da tüm pazarda yalnızca %0.8 olan hissenin 2023’ün birinci yarısında %6.1’a yükseldiğini belirtti. Popal’a nazaran bu büyümede Apple’ın büyük bir hissesi var.

800 doların üzerinde fiyatlandırılan telefonlar segmentinde Apple, Hindistan’da zati önder pozisyonda. Bu yılın birinci yarısında, IDC datalarına nazaran şirketin pazar hissesi %67 olarak kaydedildi. Bu alandaki en büyük rakibi olan Samsung ise %31 pazar hissesi ile geride kaldı. Lakin, Apple’ın Hindistan’da daha kat etmesi gereken çok yol var.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar