Cuma, Eylül 29, 2023
Ana SayfaMobilApple, iPhone’larında kendi modemlerini kullanmaya başlayacak

Apple, iPhone’larında kendi modemlerini kullanmaya başlayacak

Apple, eserleri için kendi 5G modemini geliştirme çalışmalarına sürat verdi. Tanınmış duyumcu Ming-Chi Kuo’ya nazaran, bu özel ağ modemi 2025 yılında iPhone’a eklenebilir.

Apple, modem konusundaki dışa bağımlılığını azaltmayı hedefliyor. Şayet bu bilgilere hakim değilseniz, iPhone üreticisi 2019 yılında Intel’in modem ünitesini satın almıştı ve şu an için 5G modemlerde Qualcomm’a bağlı çalışıyor. Lakin duyumcuya nazaran, Apple kendi geliştirdiği modemlerin lansmanına yaklaşıyor.

Şu an piyasada olan iPhone 14 serisi, 5G irtibatı için Qualcomm’un X65 modemini kullanıyor. Yeni geliştirilen 5G modemler ise iPhone’larda ve öteki hücresel irtibatlı aygıtlarda kullanılacak. Ming-Chi Kuo daha evvel iPhone SE’nin dördüncü jenerasyonunun bu 5G modemle birinci kere tanıtılacağını tabir etti.

Apple, iPhone’larında kendi modemlerini kullanmaya başlayacak

Ancak tedarik zinciri meseleleri nedeniyle şirket, 5G modem için seri üretimle karşılaştı. Bu durum, Apple’ın 5G ağ teknolojisinin lansmanının 2025’e kadar ertelenmesine neden olabilir. Apple son yıllarda daha bağımsız olmayı arzuluyor. Bu bağımsızlık arayışını, PC’ler için M serisi işlemcilerinde de görmekteyiz.

Son vakitlerde Apple’ın kendi eserleri için kimi donanımları kendi bünyesinde üretme eğiliminde olduğunu görmekteyiz. Bu trendin bir sonucu olarak Apple’ın kendi modemini geliştirmesi de şaşırtan değil. Şirketin, teknoloji ekosistemini daha denetim edilebilir hale getirme gayreti, kullanıcı tecrübesini ve performansı daha da optimize etmek için atılan adımlardan biri olarak görülebilir.

Tüm bu gelişmeler ışığında Apple’ın yakın gelecekte piyasadaki konumunu daha da güçlendireceğini söylemek aldatıcı olmaz. Şirketin kendi teknolojilerini üretme yolundaki bu kararlı adımları, hem maliyetleri düşürebilir hem de eserlerinin performansını ve verimliliğini artırabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar