Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaMobilApple, onuncu jenerasyon iPad'in fiyatına büyük bir artırım yaptı

Apple, onuncu jenerasyon iPad’in fiyatına büyük bir artırım yaptı

Apple’ın iPad serisi için ürettiği Apple Pencil’ın yeni bir versiyonu tanıtıldı. Bu kalem, USB Type-C portu özelliğiyle dikkat çekiyor. Lakin, bu yeni kalemin öne çıkan öteki bir özelliği daha var: Fiyatı. Apple, bu kalem için yalnızca 79 dolar fiyat etiketi koymuş. Bu bilhassa uygun bir fiyat olarak görünse de, kalemde kimi eksik özellikler bulunuyor. Örneğin; basınca hassaslık, kablosuz eşleştirme ve şarj, alet değiştirme için çift tıklama özellikleri bu kalemde bulunmuyor. Bununla birlikte, kullanıcılar bu kalemi USB Type-C portu aracılığıyla rahatça şarj edebilecekler.

Apple ayrıyeten, yalnızca Çin pazarı için özel bir iPad 10. Kuşak WiFi + Cellular modeli de tanıttı. Bu modelin en büyük farkı, eSIM özelliğini desteklemesi. Bilindiği üzere, Çin’deki orjinal hücresel modelde sırf fizikî bir SIM kart yuvası bulunuyor. Lakin, yeni duyurulan bu modelde hem fizikî SIM kart yuvası hem de eSIM özelliği bulunuyor. Ama bu özellik şimdilik yalnızca China Unicom operatörü ile uyumlu.

Apple, onuncu kuşak iPad’in fiyatına büyük bir artırım yaptı

Bu yeni iPad modelinin fiyatlandırması konusunda kimi tenkitler de bulunmaktadır. Bilhassa, eski modelin fiyatına kıyasla, yeni modelin fiyatında önemli bir artış gözleniyor. 64GB hafıza seçeneği için 4.799¥ (~655$) fiyat belirlenirken, 256GB hafıza seçeneği için 5.999¥ (~820$) fiyat etiketi bulunuyor. Orjinal modelin fiyatına bakıldığında, eSIM özelliğinin eklenmesi dışında rastgele bir manalı yenilik olmadığı halde, fiyatın 1.200¥ (yaklaşık %36) kadar arttığı görülüyor.

Apple Pencil (USB-C) dünya genelinde Kasım ayının başlarında satışa sunulacakken, iPad 10. Kuşak WiFi + Cellular modeli Çin’de zati satışa sunulmuş durumda.

Bu yeni eserlerin ve fiyatlandırmalarının Apple’ın stratejisinin bir kesimi olduğunu söyleyebiliriz. Lakin, tüketicilerin bu eserlere ve fiyatlarına nasıl reaksiyon vereceği merak konusu.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar