Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaMobilApple, Samsung üzere teknoloji devleri, lokal üreticileri yutuyor!

Apple, Samsung üzere teknoloji devleri, lokal üreticileri yutuyor!

Birçok kişi, rekabetin yalnızca Samsung, Apple ve Xiaomi üzere dev teknoloji şirketleri ortasında olduğunu düşünebilir. Lakin Counterpoint tarafından yapılan bir araştırma, bu rekabetin yoğunluğunu ortaya koyuyor. Yayımlanan rapora nazaran, 2017’den 2023’e kadar neredeyse 500 marka, akıllı telefon piyasasından çekildi.

Bir vakitler 700’den fazla marka tüketici ilgisini çekmek için yarışıyordu. Fakat bugün, bu sayı yaklaşık 250’ye düştü. Pekala bu kadar çok üretici neden vardı? Akıllı telefonların artan popülerliği, birçok mahallî ve global şirketi bu piyasada bahtlarını denemeye teşvik etti. Hatta kimi ülkelerde, olağanda öbür işlerle uğraşan firmaların kendi Android telefonlarını ürettiğini görmek mümkündü. Lakin bu lokal markalar, piyasada yaşanan evrimin ana kurbanları oldu.

Apple, Samsung üzere teknoloji devleri, mahallî üreticileri yutuyor!

Küresel markaların yükselişi, daha uygun telefonlar üretebilme yetenekleri ve daha uygun fiyat-performans oranlarıyla telefonlar sunabilme kapasiteleri, mahallî üreticiler için işleri zorlaştırdı. Sonuç olarak, bir vakitler kendi piyasalarında başkan olan lokal markalar, ya piyasa hisselerini kaybetti ya da büsbütün piyasadan çekildi. Üstelik bu lokal firmalar, esasen reklam konusunda gerideyken, ünlü marka elçileri ve kıymetli pazarlama etkinliklerinin eksikliği nedeniyle daha da geride kaldı.

Bu süreçte, Covid-19 pandemisi üzere birçok etken, firmaların muvaffakiyetinin önünde pürüz oldu. Teknoloji eserlerine olan global talebin artmasına karşın, tedarik zincirindeki aksamalar ve başka ekonomik sıkıntılar küçük üreticileri daha fazla etkiledi. Sonuç olarak, 2017’de kendi akıllı telefonlarını üreten markaların %65’i artık piyasadan çekildi. Fakat hâlâ 250’den fazla üretici olduğuna nazaran, bu düşüş yalnızca bir krize bağlanamaz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar