Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaMobilApple tanınan özelliği kaldırmaya hazırlanıyor!

Apple tanınan özelliği kaldırmaya hazırlanıyor!

Apple kullanıcılarının yakından tanıdığı ve günlük hayatta sıkça kullandığı Siri, uzun bir müddettir “Hey Siri” komutuyla tetikleniyor. Fakat son argümanlar, Apple’ın bu durumu değiştirmeye hazırlandığını gösteriyor. Tanınmış Apple analisti Mark Gurman tarafından yapılan açıklamalara nazaran, Siri’nin “Hey” kısmı kaldırılarak, asistanı uyandırmak için yalnızca “Siri” denmesi kâfi olacak.

Siri, Apple kullanıcıları ortasında epey tanınan olan bir sanal asistan ve şahsî yardımcı. 2011 yılında birinci sefer kullanıma sunulan Siri, iPhone, iPad, Apple Watch ve Mac üzere aygıtlarda yer alarak kullanıcılara bir dizi hizmet sunuyor. “Hey Siri” komutuyla aktive edilen Siri, kullanıcıların sesli komutlarını algılayarak çeşitli vazifeleri yerine getiriyor, sorulara yanıt veriyor ve öteki fonksiyonları gerçekleştiriyor.

Apple tanınan özelliği kaldırmaya hazırlanıyor!

Ancak Gurman’ın savları, Siri’nin tetikleme sisteminde kıymetli bir değişiklik yapılacağını gösteriyor. Şayet bu değişiklik gerçekleşirse, Siri’nin yalnızca “Siri” denmesiyle etkin hale gelebileceği manasına geliyor. “Hey Siri” tabirinin kaldırılmasıyla birlikte, kullanıcılar Siri’yi çağırmak için daha kısa ve kolay bir komut kullanabilecekler.

Bu değişikliğin ne vakit gerçekleşeceği ve hangi iOS sürümünde uygulanacağı şu an için bilinmiyor. Apple, ekseriyetle yeni özellikleri ve değişiklikleri iOS güncellemeleriyle yayınladığından, Siri’nin yeni tetikleme sistemi muhtemelen gelecekteki bir iOS güncellemesiyle kullanıcılara sunulacak.

Apple’ın Siri’nin tetikleme sistemini değiştirmeye karar vermesinin arkasında yatan nedenler net değil, fakat bu çeşit bir değişikliğin kullanıcı tecrübesini daha da geliştirmeyi amaçladığı düşünülebilir. “Hey Siri” sözünün kaldırılmasıyla, kullanıcılar daha doğal ve akıcı bir formda Siri’yi çağırabilecekler ve bu da Siri’yi daha süratli ve kullanıcı dostu hale getirecektir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar