Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaYazılımApple ve Google büyük kıyıma devam ediyor!

Apple ve Google büyük kıyıma devam ediyor!

Mobil dünyanın efendileri iOS ve Android, son zamanların en büyük temizlik operasyonunun da baş aktörleri oldular. Özellikle Android işletim sistemi, son zamanlarda uygulama mağazasında başıboş halde bulunan binlerce zararlı yazılım yüzünden sıkça eleştirilerin odağına yerleştiriliyordu. Ancak şirket yine de ara bir temizliğe gitmedi ve rutin bir süreçle içlerinde bu türden uygulamaların da bulunduğu yaklaşık 155.000 uygulamayı sistemin dışına itti.

Öte yandan Apple ise bu konuda çok daha acımasız davrandı ve App Store’da bulunan yaklaşık 440.000 uygulamayı tamamen kaldırarak, öncelikli amacının kullanıcı güvenliği olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.

Apple ve Google büyük kıyıma devam ediyor!

Her ne kadar son zamanlarda zararlı yazılım ve uygulamaların bolluğu yüzünden eleştirilen isim Android olsa da, Apple’ın Google’dan neredeyse 3 kat daha fazla uygulamayı sistemin dışına itmesi, bir kez daha neden akıllı telefon kullanıcılarının iOS’a daha fazla güvendiğini de gözler önüne sermiş oldu.

Ayrıca yayımlanan raporlara göre iki isimde Rus ambargosunu unutmuş değil. Buna göre hem Apple hem de Google mağazalarında bulunan ve Rus devlet bankası Sberbank ile ilişkili olduğu tespit edilen 35 uygulamayı da sistemden kaldırdı.

Son olarak her iki ismin mağazalarından kaldırdığı toplam uygulama sayısının yaklaşık 600.000 dolaylarında olduğunu ve 2022 yılının ilk çeyreğinde bu sayının yalnızca 220.000 adet civarında kaldığını da hatırlatalım.

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar