Pazartesi, Ekim 2, 2023
Ana SayfaMobilApple'a Avrupa şoku! Birinci adım Fransa'dan

Apple’a Avrupa şoku! Birinci adım Fransa’dan

Apple, “Wonderlust” etkinliğinde yeni iPhone 15 serisini tanıttı. Bu telefonlar süratle tüm dünyada özellikleri ve fiyatlarıyla konuşulan bir husus haline geldi. Lakin Fransa’da dikkatler iPhone 15 üzerinde değil, iPhone 12 üzerindeydi. iPhone 12 modelinin Fransa’da satışı, radyasyon düzeylerinin sonun üzerinde olması nedeniyle yasaklandı.

Fransız hükümetinin radyasyon izleme heyeti ANFR, Apple’a iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’nun Fransa’da satışını yasaklama niyetini bildirdi. ANFR, bu telefonların kullanıcılara sıhhat riski oluşturabilecek derecede fazla radyo dalgası yaydığını belirtti. Apple, ANFR’nin bulgularına karşı çıkarak telefonların tüm güvenlik standartlarına uygun olduğunu belirtti ve bu karara itiraz edeceğini duyurdu.

Apple’a Avrupa şoku! Birinci adım Fransa’dan

ANFR’nin kararı, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’nun yakın aralıkta kilogram başına 1.5 watt radyo dalgası yaydığını ortaya koyan bir çalışmaya dayanıyor. Bu paha, insanlara maruz kalma için inançlı olarak kabul edilen radyo dalgaları ölçüsüne dayanarak belirlenen Milletlerarası Iyonlaştırıcı Olmayan Radyasyon Muhafaza Komitesi’nin (ICNIRP) kilogram başına 1 watt olan hududunun üzerindedir. Lakin kimi uzmanlar bu hudutların çok yüksek olduğunu ve düşük düzeyde radyo dalgalarının bile ziyanlı olabileceğini savunuyor.

Apple, telefonların tüm güvenlik standartlarına uyduğunu ve ANFR’nin bulgularına itiraz edeceğini belirtti. Lakin ANFR’nin kararının uygulanıp uygulanmayacağı ya da Apple’ın bu kararı iptal edip edemeyeceği şimdi net değil.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar