Cumartesi, Eylül 30, 2023
Ana SayfaMobilApple'ın, iPhone 14 ve iPhone 14 Max'te neden eski bir işlemciyi tercih...

Apple’ın, iPhone 14 ve iPhone 14 Max’te neden eski bir işlemciyi tercih edebileceği ortaya çıktı

Eğer iPhone haberlerini takip ediyorsanız, iPhone 14 ve iPhone 14 Max’in iPhone 13 serisiyle aynı A15 Bionic çip setini kullanacağı söylentisini duymuş olabilirsiniz. Bu Apple için sıra dışı bir karar gibi gözüküyor ancak artık bu kararın neden alınabileceğine dair yeni bir ses ortaya çıktı.

Apple bilgileri konusunda iyi bir geçmişe sahip bir gazeteci ve sızıntı kaynağı olan Mark Gurman‘ın Bloomberg bülteninde belirttiğine göre, Apple şu anda çok büyük oranda Mac çiplerini geliştirmeye odaklandığından dolayı, iPhone çipleri geri planda kalmak zorunda kaldı.

Gurman, Apple’ın son 18 ayda beş ana Mac çipi türü piyasaya sürdüğüne dikkat çekiyor ve şirketin önümüzdeki yıl için en az dört tane daha planladığını iddia ediyor.

Bu kadar hızlı çip seti geliştirmek muazzam bir çalışma gerektirdiğinden dolayı Apple görünüşe göre geliştirme kaynaklarının çoğunu, M1, M1 Ultra, M2 ve diğerlerini içeren bu çip setlerine taşımak zorunda kaldı. Gurman, bunun Apple’ın iki yıl üst üste A15 Bionic kullanmasına yol açtığını açıkça söylemese de, Mac’e odaklanmanın büyük bir faktör olduğunu ve diğer çip setlerine de güçlü bir şekilde odaklanmak için yeterli kaynak bulunmadığını söylüyor.

Gurman, diğer şirketlere (en önemlisi TSMC) bağımlılık ve küresel çip seti sıkıntısının neden olduğu artan maliyetler gibi diğer muhtemel faktörlerin de bulunması nedeniyle, Mac’e odaklanmanın muhtemelen tek sorun olmadığını sözlerine ekliyor.

Kaynak:  Chip

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar