Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaOtomobilAraba devi elektrikli araç satışında patlama yaşadı

Araba devi elektrikli araç satışında patlama yaşadı

Nissan, ABD otomobil pazarında dikkat cazibeli bir geri dönüş yapıyor ve bilhassa elektrikli araç (EV) kesiminde marka için dönüm noktası manasına gelen 2023’ün üçüncü çeyreğinde etkileyici satış sayılarını açıkladı. Üçüncü çeyrekte Amerika’da satılan Nissan araç sayısı 200.334’e ulaştı, bu da geçen yılın birebir devrine nazaran %40’lık bir artış manasına geliyor. Yılbaşından bu yana Nissan, yaklaşık 648.219 araç sattı, bu da bir evvelki yıla nazaran %28’lik bir artışı işaret ediyor.

Ancak asıl haber, Nissan’ın elektrikli araç satışlarında bulunuyor. Bu satışlar, yıl bazında %376 oranında artarak, 2014’ün dördüncü çeyreğinden bu yana en yüksek çeyreklik artışı gösterdi. Tüm elektrikli araçlar, Nissan’ın toplam satış hacminin yalnızca %3’ünü oluştursa da, bu sayılar kıymetli bir potansiyelin olduğuna işaret ediyor.

Otomobil devi elektrikli araç satışında patlama yaşadı

Nissan’ın büsbütün yeni Ariya modeli, satış grafiğinde parlıyor ve sırf üçüncü çeyrekte 4.504 ünite satıldı. Öte yandan, bir vakitler elektrikli araba pazarında öncü olan Nissan Leaf, geçen yıla nazaran yalnızca küçük bir artışla (2023’ün üçüncü çeyreğinde 1.570, bir yıl evvel 1.276) satışlarına devam ediyor üzere görünüyor.

Yılbaşından bu yana olan datalara baktığımızda tablo daha da umut verici. Ariya ve Leaf, 2023’te toplam 15.503 MESKEN satışını oluşturuyor. Bu, geçen yıla nazaran %74’lük bir artış ve bu yılki markanın toplam ABD satışlarının %2,4’üne tekabül ediyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar