Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaDonanımASUS'un Computex 2023'te Duyurduğu Tüm Ürünler - Webtekno

ASUS’un Computex 2023’te Duyurduğu Tüm Ürünler – Webtekno

Dünyanın en büyük teknoloji etkinliklerinden Computex 2023’ten yepyeni haberler gelmeye devam ediyor. NVIDIA ve MSI‘dan sonra şimdi de ASUS, Computex 2023 kapsamında yepyeni ürünlerini duyurdu. Şimdi sizlerle ASUS’un Computex 2023’teki ürünlerine yakından bakacağız.

ASUS’un duyurduğu tüm ürünler dikkat çekiciydi. Ancak bunların arasında en dikkat çekici olan hiç şüphesiz, NVIDIA GeForce RTX 4090 GPU‘lu ekran kartıydı. ASUS, “ROG Matrix GeForce RTX 4090 Platinum” olarak isimlendirdiği ekran kartını, dünyanın en güçlü GeForce RTX 4090’ı olarak lanse etti. ASUS’un yeni ekran kartı, tasarımıyla da performansıyla da oyunseverleri mest edecek gibi görünüyor.

Karşınızda ASUS ROG Matrix GeForce RTX 4090 Platinum!

Ulaş Utku Bozdoğan: Asus'Un Computex 2023'Te Duyurduğu Tüm Ürünler - Webtekno 1

ASUS’un yeni ekran kartı, fotoğrafta da görebileceğiniz üzere dikkat çekici bir tasarıma sahip. Genelde alışmış olduğumuz tasarım dilinde, ekran kartlarının üzerinde fanlar bulunur. ASUS ise bunun yerine kartın kendisini muhafaza altına aldığı bir tasarım dilini benimsedi. Muhafazanın iç kısmına yerleştirilen küçük bir fan, ekran kartının soğutulmasına yardımcı oluyor. ASUS ROG Matrix GeForce RTX 4090 Platinum’un esas soğutma sistemi ise 360 mm‘lik üç fanlı yapı. Şirket, soğutma için sıvı metal kullanıldığını açıkladı. 

ASUS tarafından yapılan açıklamalarda, bu ekran kartında AD102 GPU kullanıldığı ifade edildi. Yani bu ekran kartı, piyasadaki diğer tüm NVIDIA GeForce RTX 4090 GPU’lardan daha yüksek çalışma frekansına sahip. Ekran kartının 24 GB GDDR6X video bellek ile desteklendiğini, ASUS’un ARGB teknolojisiyle de aydınlatıldığını belirtelim.

Ulaş Utku Bozdoğan: Asus'Un Computex 2023'Te Duyurduğu Tüm Ürünler - Webtekno 3

Tüm bu güce rağmen kullanıcılar, GPU Tweak III uygulaması aracılığıyla ekran kartı üzerinde oynama yapabilecekler. Oynama demişken, bu ekran kartında otomatik olarak ayarlanmış 3 çalışma modunun bulunduğunu, tüketicilerin bu modlar arasında bir tıklamayla geçiş yapabileceklerini belirtelim.

ASUS, bu ekran kartının sınırlı sayıda üretileceğini belirtti. Ancak ASUS ROG Matrix GeForce RTX 4090 Platinum’un Türkiye’ye gelip gelmeyeceği, gelmesi halinde fiyatının ne olacağı şimdilik bilinmiyor.

ASUS ROG Strix Scope II 96 kablosuz klavye

Ulaş Utku Bozdoğan: Asus'Un Computex 2023'Te Duyurduğu Tüm Ürünler - Webtekno 5

ASUS’un Computex 2023’te tanıttığı bir diğer ürün de ROG Strix Scope II 96 isimli kablosuz klavye olarak karşımıza çıktı. Bu kablosuz klavyede markanın tescilli “ROG NX Snow” tuş sistemi bulunuyor. Bu özel sistem, tuş sesini minimalize ederken, tuşların çalışma hızını maksimum seviyeye çıkarıyor. ASUS, ROG Strix Scope II 96’nın oyuncuların kas hafızasının oluşmasına da yardımcı olduğunu belirtti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Asus'Un Computex 2023'Te Duyurduğu Tüm Ürünler - Webtekno 7

ASUS ROG SpeedNova teknolojisiyle donatılan klavye, 2.4 GHz RF bağlantıyla 1.500 saate kadar kesintisiz kullanım imkanı sunuyor. Klavyedeki Aura Sync RGB aydınlatma sistemi ise özelleştirmeyi mümkün kılıyor. Öte yandan; klavyenin özel yazılımı ile hafızaya alınmış aydınlatma şeklini sıfırlayabiliyorsunuz. Bunu sadece aydınlatma için değil, özelleştirdiğiniz tuşlar ve Bluetooth ile bağlantı kurduğunuz cihazlar için de yapabilirsiniz.

ASUS ROG Swift OLED PG49WCD kavisli monitör

Ulaş Utku Bozdoğan: Asus'Un Computex 2023'Te Duyurduğu Tüm Ürünler - Webtekno 9

ASUS’un bugün duyurduğu ROG Swift OLED PG49WCD isimli kavisli monitörü, 49 inç boyutu ile dikkatleri üzerine çekiyor. 5120×1440 piksel çözünürlük değerine sahip olan monitör, DCI-P3 renk gamının %99’unu kapsıyor. 144 Hz tazeleme oranı sunan monitörün gecikme süresi ise 0,03 ms olarak açıklandı. AMD FreeSync Premium Pro teknolojisiyle donatılan monitörün görüntüde oluşabilecek yırtılmayı önlediğini belirtelim. Ancak bunu kullanmak için AMD marka ekran kartı gerekecek.

Ulaş Utku Bozdoğan: Asus'Un Computex 2023'Te Duyurduğu Tüm Ürünler - Webtekno 11

ASUS ROG Swift OLED PG49WCD’nin devasa OLED paneli, bu monitör çalışırken ısınmasına neden oluyor. Bunu görmezden gelmeyen şirket, panelin arkasına yerleştirdiği grafen film ile gümüş veya alüminyum gibi soğutma teknolojilerinden neredeyse 100 kat performanslı bir sistem oluşturdu. ASUS, özel soğutma sistemi ile 1000 nit görüntünün kesintisiz bir şekilde sunulabileceğini belirtti.

ASUS ExpertBook B9 OLED dizüstü bilgisayar

Ulaş Utku Bozdoğan: Asus'Un Computex 2023'Te Duyurduğu Tüm Ürünler - Webtekno 13

ASUS ExpertBook B9 OLED, şirketin en yeni iş odaklı dizüstü bilgisayarlarından bir tanesi. Bu dizüstü bilgisayar, 900 gram ağırlığı ile 14 inç boyutundaki dizüstü bilgisayarların en hafifi. WQXGA+ çözünürlük sunan 16:10 oranlı ekran, oldukça ince çerçevelerle donatıldı. Çerçevedeki webcam ise yapay zeka ile destekleniyor. Bu bağlamda; parlaklık ve görüntü kalitesi her zaman maksimum seviyede tutuluyor. Hareket izleme teknolojisi ile yüzü daima merkezde tutan dizüstü bilgisayar, yine yapay zeka desteği sayesinde çevre gürültüsünü ortadan kaldırıyor. Bu sayede nerede olursanız olun, benzersiz bir video konferans deneyimi yaşayacaksınız.

Ulaş Utku Bozdoğan: Asus'Un Computex 2023'Te Duyurduğu Tüm Ürünler - Webtekno 15

Intel’in işletmeler için geliştirdiği vPro destekli 13. nesil işlemcilerinden güç alan dizüstü bilgisayar, parmak izi okuma sensörü, NFC ve yüz tanıma gibi üst düzey güvenlik sistemleriyle destekleniyor. 128 GB’ye kadar DDR5 RAM’lerle donatılan dizüstü bilgisayarda 4 TB’ye kadar depolama, NVIDIA GeForce RTX A200 veya Intel Irıs X GPU’lar tercih edilebileceğini belirtelim. İşletim sistemi ise tahmin edilebileceği üzere Windows 11.

ASUS ExpertBook B5 OLED dizüstü bilgisayar

Ulaş Utku Bozdoğan: Asus'Un Computex 2023'Te Duyurduğu Tüm Ürünler - Webtekno 17

ASUS ExpertBook B5 OLED, 16 inç büyüklüğünde olan iş odaklı bir dizüstü bilgisayar. 1,4 kilogram ağırlığı ile bu ekran boyutundaki dizüstü bilgisayarların en hafifi olarak kayda geçen ASUS ExpertBook B5 OLED, tıpkı ASUS ExpertBook B9 OLED’de olduğu gibi vPro 13. nesil Intel Core işlemcilerden güç alıyor. Intel ARC A350M GPU’larla eşleştirilen bu dizüstü bilgisayarda serinliği korumak için çift fan tasarımı tercih edildi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Asus'Un Computex 2023'Te Duyurduğu Tüm Ürünler - Webtekno 19

12,5 saate kadar kesintisiz kullanım imkanı vadeden ASUS ExpertBook B5 OLED, MIL-STD 810H standartlarına sahip olan sağlam da bir bilgisayar. Bu da bu dizüstü bilgisayarın zorlu koşullar altında da kullanılabileceği anlamına geliyor. ASUS ExpertBook B9 OLED’de bulunan yapay zeka destekli kameranın, bu modelde de bulunduğunu belirtelim. ASUS ExpertBook B5 OLED, pek çok şirketin vazgeçilmezi olacak gibi görünüyor.

ASUS BR1402F ikisi bir arada bilgisayar

Ulaş Utku Bozdoğan: Asus'Un Computex 2023'Te Duyurduğu Tüm Ürünler - Webtekno 21

ASUS, Computex 2023’te BR1402F isimli ikisi bir arada bilgisayarını da duyurdu. Eğitim odaklı bir bilgisayar olarak karşımıza çıkan BR1402F, 14 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Parçaları sökülebilen modüler tasarımı ile tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanan ürün, Intel Core i3-N305 işlemciden güç alıyor. Corning Gorilla Glass teknolojisi, dokunmatik yapıdaki ekranın kalem ve diğer dış etkenler nedeniyle çizilmesini engelliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Asus'Un Computex 2023'Te Duyurduğu Tüm Ürünler - Webtekno 23

ASUS, eğitim odaklı ikisi bir arada dizüstü bilgisayarında fan kullanmadı. Soğutma için fana ihtiyaç olmayacağını ifade eden şirket, fandan kurtularak cihazın içine toz girmesini de engellemiş olduğunu belirtiyor. Son olarak; bu dizüstü bilgisayarda da MIL-STD 810H standartlarının karşılandığını belirtelim.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar