Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana SayfaMobilEn Çok Satan Premium Telefonlar - Webtekno

En Çok Satan Premium Telefonlar [Güncel] – Webtekno

Pazar araştırma şirketi Canalys, akıllı telefon sektörüyle ilgili son araştırmasının sonuçlarını paylaştı. 2023’ün ilk çeyreğini kapsayan araştırma, tüketicilerin en çok tercih ettikleri “premium” telefon modellerinin hangileri olduğunu gözler önüne seriyor. Canalys için premium telefon tabirinin, fiyatı 500 doların üzerinde olan cihazları kapsadığını belirtelim. Peki parası olan tüketicinin tercihi nasıl oldu?

Canalys tarafından paylaşılan veriler, tüketici davranışlarında dikkat çeken bir durum yaşandığını gözler önüne seriyor. Araştırmaya göre 2023’ün ilk çeyreğindeki tüm akıllı telefon satışları, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13,3 düşüş gösterdi. Yani telefon satışları genel olarak düştü. Ancak tüketicilerin 500 dolar ve üzerinde fiyatlanan premium telefonlara bir önceki yıla kıyasla daha fazla ilgi gösterdiler. Premium telefon satışları, yıllık bazda yüzde 4,7’lik artış gösterdi. Premium telefonların tüm pazardaki payı ise yıllık bazda yüzde 4 artarak, yüzde 31 seviyesine ulaştı.

En çok tercih edilen premium akıllı telefonlar:

Ulaş Utku Bozdoğan: En Çok Satan Premium Telefonlar [Güncel] - Webtekno 1

 1. iPhone 14 Pro Max
 2. iPhone 14 Pro
 3. iPhone 14
 4. iPhone 13
 5. Samsung Galaxy S23 Ultra
 6. iPhone 14 Plus
 7. Samsung Galaxy S23
 8. iPhone 12
 9. Samsung Galaxy S23+
 10. Samsung Galaxy Z Flip4
 11. iPhone SE (3. nesil)
 12. Samsung Galaxy S22
 13. Xiaomi 13
 14. Huawei Mate 50
 15. Samsung Galaxy S21 FE 5G

Canalys tarafından açıklanan rakamlar, fiyatı 500 dolar ve üzerinde olan ve en çok tercih edilen modelin iPhone 14 Pro Max olduğunu gözler önüne seriyor. Listenin ilk dördünde Apple’a ait diğer modellerin yer aldığı sıralamada Samsung’u ise ancak beşinci sırada, Galaxy S23 Ultra ile görüyoruz. Samsung ile Apple dışında hiçbir marka ilk 10’da yer alamazken Xiaomi 13, Huawei ise 14. sırada kendine yer bulmayı başardı.

Apple-Samsung rekabetinin kazananı yine Apple!

2023’ün ilk çeyreğinde en çok tercih edilen premium telefonların 7 tanesi Apple’a ait. Buna karşılık, aynı listede Samsung’un 6 akıllı telefonu yer alıyor. Hem bu istatistiğe hem de listedeki genel sıralamaya baktığımızda, Apple ile Samsung arasındaki rekabette kazananın bir kez daha Apple olduğunu görüyoruz.

2022 yılında en çok tercih edilen premium marka da Apple’dı

Tüm satışlar göz önünde bulundurulduğunda, Samsung’un satışları Apple’dan fazla

Satın alabileceğiniz en iyi akıllı telefonları merak ediyorsanız:

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar