Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaDonanımAsus'un tanıttığı yeni ekran birçok konuttan daha pahalı!

Asus’un tanıttığı yeni ekran birçok konuttan daha pahalı!

Asus, Computex 2023’te göz kamaştıran yeni bir ekran modelini tanıttı. ProArt Cinema PQ07, 135 inçlik devasa bir Micro LED ekrana sahip. 2,000 nit parlaklığa ulaşabilen bu ekran, yüksek fiyatıyla dikkat çekiyor. Asus’un bu modeli, Micro LED teknolojisinin tüketici pazarına ne kadar yakın olduğunu gösteriyor.

Bu ekranda kullanılan Micro LED teknolojisi, Samsung’un modüler panelinden farklı olarak 0.78mm piksel aralığına sahip. Modüler yapı, farklı boyut ve oranlarda ekranlar üretmeyi mümkün kılıyor. PQ07’nin 4K çözünürlüğe sahip olması, yüksek kontrast oranlarına ulaşmasını sağlıyor. OLED ekranlarla benzeri kontrast düzeylerini sunabilen bu model, Micro LED teknolojisinin zaten ışık yayma özelliği sayesinde bu muvaffakiyete ulaşıyor. Ayrıyeten, ekran 2,000 nit tam alan parlaklığını koruyabiliyor ve ABL’den etkilenmiyor. PQ07’nin renk gamı kaplaması da %95 DCI-P3’e ulaşıyor. Bunun yanında ekranın 60Hz yenileme oranı olması beklenen.

Asus’un tanıttığı yeni ekran birçok konuttan daha pahalı!

ProArt Cinema PQ07, 200.000$’lık fiyat etiketiyle yüksek kaliteli bir eser kategorisinde konumlanıyor. Piyasada bu çeşit Micro LED modelleri epey sonlu. Lakin PQ07’nin tanıtımı, tüketici odaklı Micro LED modellerinin gelişiminin başlangıcını işaret edebilir. Bu modelin küresel olarak ne vakit satışa sunulacağına dair net bir bilgi şimdi mevcut değil.

Bu ekran modeli, canlı yayınlar, sanal üretimler, mesken sineması ve araç sürüş simülasyonları için ülkü bir araç olarak öne çıkıyor. Micro LED teknolojisinin tüketici pazarına girmesi, bu çeşit premium ürünlerin daha erişilebilir olmasını sağlayabilir.

Bu kadar etkileyici özellikleri ve yüksek fiyatıyla Asus’un bu yeni ekran modeli, profesyoneller ve teknoloji meraklıları için büyük bir ilgi odağı olmaya aday. Micro LED teknolojisinin gelecekte nasıl bir yol izleyeceğini görmek için sabırsızlanıyoruz.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar