Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaAvustralyalı düzenleyiciler X'e para cezası verdi

Avustralyalı düzenleyiciler X’e para cezası verdi

Ülke hükümeti, Elon Musk’a ilişkin şirketin, toplumsal platformların çevrimiçi çocuk cinsel istismarı gereçleriyle (CSAM) nasıl gayret ettiklerini açıklamasını gerektiren ulusal yasaya uymaması nedeniyle yaklaşık 387.000 dolar meblağında bir ceza kesti.

Avustralya’nın e-Güvenlik Komiseri Julie Inman Grant, The New York Times’a verdiği bir röportajda şöyle konuştu: “Şirketler, ‘Çocuk istismarı bizim en büyük önceliğimizdir’ üzere açıklamalar yapabilir, kıymetli olan bunu bize hareketlerle göstermektir.”

Avustralyalı yetkililer ne X’in ne de Google’ın sorulara tam olarak cevap vermediğini söyledi. Google, “belirli hizmetlerle ilgili bilgilerin gerekli olduğu birden fazla hizmette genel yahut toplu bilgi verilmesi” nedeniyle resmi bir ihtar alırken, X’in ihlali “daha ciddiydi.” Inman Grant, X’in sorulara kâfi karşılık veremediğini söyledi.

Avustralyalı düzenleyiciler X’e para cezası verdi

Inman Grant, X‘in cezayı ödememesi halinde ülkenin parayı mahkemeler aracılığıyla tahsil edeceğini yazdı. Ve daha fazla uyumluluk aracı da yolda. Grant “Ayrıca şirketlerin çocukları muhafaza sorumluluklarını yerine getirmelerini sağlayacak sanayi kuralları ve standartları biçiminde gelecek yıl çevrimiçi olarak daha güçlü sistemik araçlarımız olacak” diye yazdı.

The NYT’nin de vurguladığı üzere X, Avustralyalı düzenleyicilere şunları söyledi: “Çocuklar gaye müşterimiz değil ve hizmetlerimiz çoğunlukla çocuklar tarafından kullanılmıyor.” Lakin CEO Linda Yaccarino geçtiğimiz günlerde bir forumda, 20’li yaşlarındaki gençler ve genç yetişkinler ortasında 200 milyon tekil aylık ziyaretçiyle Z neslinin platformun en süratli büyüyen demografisi olduğunu söylemişti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar