Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaBilimAy kimin olacak? Çin'in mi Amerika'nın mı?

Ay kimin olacak? Çin’in mi Amerika’nın mı?

Dünya üzerindeki rekabet ve ülkeler arası liderlik mücadelesi yetmezmiş gibi şimdide uzayda kimin sözü geçecek tartışmaları başladı. Bu konuda adaylardan biri tabi ki Amerika Birleşik Devletleri iken masanın diğer tarafında oturan isimse Çin’den başkası değil.

İki süper güç arasında uzay rekabeti her geçen gün biraz daha yukarılara tırmanırken, NASA başkanı Bill Nelson tarafından yapılan bir açıklama, iki ülke arasındaki rekabetin sanıldığından bile daha fazla olduğunu gösterdi.

Nelson tarafından yapılan açıklamalarda Çin’in uzay faaliyetlerini daha çok askeri anlamda geliştirdiği ve bununda dünya açısından tehlikeli bir hale geldiği iddia edildi. Açıklamalarının devamında Çin’in ilerleyen zamanda Ay’ın tamamında hak iddia edeceği ve kendisine ait uyduların haricinde kalan bütün hepsini imha etme yoluna başvurabileceği iddia edildi.

Ay kimin olacak? Çin’in mi Amerika’nın mı?

Dünyanın en büyük ve en prestijli Uzay ajansı olan NASA’nın başkanı tarafından ortada hiç bir şey yokken neden böyle bir açıklama yapıldığı ise büyük merak konusu oldu.

Her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki rekabet çok eskiye dayanıyor olsa da yine de Çin’in böyle bir hamle yapmasına çok ihtimal verilmezken, yine de NASA başkanının tamamen kendi fikirlerine dayanarak böyle sözler söyleyebilmesi de pek mümkün görünmüyor. Bakalım iddiaların muhatabı olan Çin bu konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapacak mı?

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar