Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaMobilBilgisayar ve telefonları lisan ile denetim edebilmek artık mümkün: MouthPad

Bilgisayar ve telefonları lisan ile denetim edebilmek artık mümkün: MouthPad

Ulaş Utku Bozdoğan: Bilgisayar Ve Telefonları Lisan Ile Denetim Edebilmek Artık Mümkün: Mouthpad 1 Yıllar boyunca bilim insanları engelli insanların hayatını kolaylaştırmak için çeşitli aksesuarlar geliştirdi. Son vakitlerde ise San Francisco’da bulunan Augmental isimli şirket tarafından enteresan bir aygıt tanıtıldı.

MouthPad isimli bu aygıt, klâsik bir dizüstü bilgisayarı denetim etmek için kullanılan touchpad misyonu üstleniyor. Bu sayede engelli beşerler dizüstü bilgisayarlarını MouthPad kullanarak lisanları ile denetim edebilecek.

Cihazların her biri müşterinin ağzının 3 boyutlu taraması yapılarak özel bir biçimde üretiliyor. Protez damak üzere olduğu için de konuşmayı engellemiyor. Çoklukla 7,5 gram ve 0,7 mm kalınlığında olan bu aygıt, pili etkin kullanımda yaklaşık 5 saat dayanıyor ve 2 saatte şarj oluyor

Dil hareketleriyle denetim ediliyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Bilgisayar Ve Telefonları Lisan Ile Denetim Edebilmek Artık Mümkün: Mouthpad 3 Kullanıcılar aygıtı ağzına sabitledikten sonra lisanlarını dokunmaya hassas bir plaka üzerinde gezdirerek imleci denetim edebiliyorlar. Lisanı damağa bastırmak sol tıklama sürecini gerçekleştirirken, yudumlama sağ tıklama sürecini gerçekleştiriyor. Ayrıyeten şirket çeşitli baş hareketi ve ısırmaya hassas giriş hareketlerini birleştirmeyi de planlıyor.

MouthPad şu an test basamağında ve önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar