Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaBilimBilim insanları, meyyit bir domuzun organlarını yine canlandırmayı başardı

Bilim insanları, meyyit bir domuzun organlarını yine canlandırmayı başardı

Tıp bilimi henüz ölümün üstesinden gelmeyi başarabilmiş değil, ancak ölmekte olan ve ciddi şekilde hasar gören organlarda zararı geciktirmeyi yakında başaracak gibi görünüyor. Yale Üniversitesi’nden araştırmacılar, laboratuvarda bir saattir ölü olan domuzların organlarındaki hücreleri başarıyla canlandırdı. Ölü hayvanların kalbi atmaya başladı ve vücutları normalde olduğu gibi katılaşmadı.

Ekip, hayvanların kanını ve yapay bir hemoglobini, anti-inflamatuar ilaç, sinir engelleyicileri (bilincin geri gelmesini önlemek için), besin maddeleri ve hücre ölümüyle savaşan ilaçları içeren bir solüsyon olan OrganEx ile karıştırdı. Bu çalışma, bilim insanlarının bir öncü çözüm olan BrainEx kullanarak ölü domuzların beyin hücrelerini canlandırdığı bir yıllık bir çalışmanın devamı. Bu bulgunun ardından grup, bunun tüm bir vücudu canlandırıp canlandıramayacağını merak etmişti.

Bu çalışma henüz insanlar üzerinde denenmeye hazır değil. İleride yapılacak çalışmalar, organların çalışıp çalışmadığını gösterecek. Araştırmacıların ayrıca OrganEx’in sinir engelleyiciler olmadan etkilerini ölçmeleri ve sonunda çalışmalarını insanlar üzerinde test etmeleri gerekiyor. Domuzların beyin işlevlerini geri kazanıp kazanamayacağı tam olarak bilinmiyor.

İnsanlarda ise bu uygulama, etik kaygılara neden oluyor. Sentetik kan henüz acil servislerde kullanılmıyor, bu yöntemin denenmesi için de epey bir zaman geçmesi gerekli gibi görünüyor.

Ancak OrganEx gibi çözümler insanlar için uygun olduğunda, sonuçları çok büyük olabilir. Sağlıklı organları ölüm anından çok sonra toplamak mümkün olabileceğinden dolayı, organ nakillerinin yaşayabilirliğini uzatabilirler. Daha fazla organ bulunabilir ve daha fazla hayat kurtarılabilir. Bu teknoloji, ciddi kalp krizleri ve felçlerden sonra organlara verilen hasarı da sınırlayabilir. İdeal olarak, bu, insanlara potansiyel olarak ölümcül koşullardan kurtulmak için bir mücadele şansı veriyor.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar