Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaBilimBilim İnsanları, Sera Gazı Emisyonlarına Son Verecek Çevre Dostu Bir Soğutma Yöntemi...

Bilim İnsanları, Sera Gazı Emisyonlarına Son Verecek Çevre Dostu Bir Soğutma Yöntemi Geliştirdi

Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı ve Berkeley’deki California Üniversitesi’nden bilim insanları, soğutma yöntemlerinde devrim yaratma ve çevreye fayda sağlama potansiyeline sahip iyonokalorik soğutma adı verilen yeni bir soğutma süreci geliştirdi.

Geleneksel soğutma sistemleri çevreye zararlı olabilecek gazlar kullanıyor. Yeni çalışma olan iyonokalorik soğutma ise katı buzun sıvı suya dönüşmesi gibi bir malzemenin faz değişimi sırasında depolanan veya açığa çıkan enerjiden faydalanarak çevresini soğutuyor.

25 derece sıcaklık değişimi sağlayabiliyor

Soğutma süreci, sıcaklığı önemli ölçüde yükseltmeden erimeyi tetiklemek için yüklü parçacıkların veya iyonların eklenmesini içeriyor. Bu bağlamda sistemden geçen bir akım, içindeki iyonları hareket ettirerek, malzemenin erime noktasını değiştiriyor. Bu da dolaylı yoldan sıcaklığı değiştiriyor.

Bu yaklaşım, mevcut soğutucu akışkanlardan daha çevre dostu ve verimli olma potansiyeline sahip.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bilim İnsanları, Sera Gazı Emisyonlarına Son Verecek Çevre Dostu Bir Soğutma Yöntemi Geliştirdi 1

Araştırmacılar, lityum-iyon pillerde kullanılan yaygın bir organik çözücü olan etilen karbonatı eritmek için iyot ve sodyumdan yapılmış bir tuz denediler. Bu, sistemi sadece iklim açısından nötr değil, hatta iklim açısından pozitif hale getirebilir, yani sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

İyonokalorik döngü, laboratuvarda umut verici sonuçlar göstererek, tek bir volttan daha az şarjla 25 santigrat derece sıcaklık değişimi sağlayarak diğer soğutma teknolojilerini geride bıraktı. Araştırmacılar üç temel faktörü dengelemeyi amaçlıyor: soğutucu akışkanın küresel ısınma potansiyeli (GWP), enerji verimliliği ve ekipman maliyeti.

Araştırmacılar için bir sonraki adım, teknolojiyi pratik ticari kullanım için uygun hale getirmek ve potansiyel olarak ısıtma sistemlerine de uygulamak olacak.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar