Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaMobilBirçok Android telefon, evvelden yüklenmiş makûs hedefli yazılımlarla geliyor

Birçok Android telefon, evvelden yüklenmiş makûs hedefli yazılımlarla geliyor

Meral Erden: Birçok Android Telefon, Evvelden Yüklenmiş Makûs Hedefli Yazılımlarla Geliyor 1 Google Play Store, berbat hedefli yazılım, reklam yazılımı, casus yazılımı yahut uydurma yazılım içeren uygulamaları barındırmasıyla çokça gündeme geldi. Örneğin geçtiğimiz ay 100 milyondan fazla indirilen 60 Android uygulamasında kötü emelli yazılım keşfedildi.

Milyonlarca uygun fiyatlı Android telefon, evvelce yüklenmiş çok sayıda uygulamayla birlikte geldiğini düşünürsek bilgisayar korsanlarının bu uygulamalardan rastgele birine makûs gayeli yazılım yüklemesi, telefonunuzu hacklemesini hayli kolaylaştırabilir.

Android telefonunuzda makûs maksatlı yazılımlar olabilir

Araştırmacılar, önceden yüklenmiş kötü maksatlı yazılımlarla birlikte gelen Android aygıtların artan eğilimi hakkında alarm veriyor. Play Store’dan indirdiğiniz bir uygulamayı kolay kolay kaldırabilseniz de sistem uygulamalarına yahut aygıt yazılımına gömülü berbat gayeli yazılımları kaldırmak epey şiddetli bir iş.

Trend Micro tarafından tahlil edilen eser yazılımı imajlarının birçok sessiz eklentiler olarak tanımlanan kod kesimleri içeriyor. Bu eklentilerden kimileri, siber hatalıların Android aygıtların kiralanmasına ve bunları oturum açma kimlik bilgilerini yahut öbür hassas kullanıcı bilgilerini çalmak için kullanmasına müsaade vermekte. 

8.9 milyon Android aygıtına sessiz eklenti yüklendi

Meral Erden: Birçok Android Telefon, Evvelden Yüklenmiş Makûs Hedefli Yazılımlarla Geliyor 3 Araştırmacılar, büyük bir kısmı Doğu Avrupa ve Güneydoğu Asya’da ağırlaşan milyonlarca virüslü aygıtın dünya çapında kullanımda olduğunu kestirim ediyor. İlginç bir formda, hatalıların kendileri 8.9 milyon Android cihaza sessiz eklenti yüklediklerini argüman ediyorlar.
Meral Erden: Birçok Android Telefon, Evvelden Yüklenmiş Makûs Hedefli Yazılımlarla Geliyor 5 Bu sebeplerden ötürü Google, Google Play Protect‘i hassaslaştırmak ve Android aygıtlara evvelden yüklenmiş uygulamaları makus hedefli davranışlara karşı izlemek üzere yeteneklerini genişletmek için değerli eforlar harcamakta. Araştırmacıların mevzu ile ilgili tavsiyesi ise daha düzgün tedarik zinciri güvenliğine sahip olan (Samsung ve Google gibi) firmalardan aygıtınızı tercih etmenizi söylüyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar