Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaBilimBoeing Starliner'ın birinci mürettebatlı ISS uçuşu teknik problemler nedeniyle ertelendi

Boeing Starliner’ın birinci mürettebatlı ISS uçuşu teknik problemler nedeniyle ertelendi

Havacılık ve uzay şirketi, NASA ile birlikte, Boeing mühendislerinin tespit ettiği iki yeni sorunun getirdiği riskleri ele almak için CST-100 Starliner uzay aracının Mürettebat Uçuş Testi tarihini bir sefer daha ertelediğini duyurdu.

İlk sorun, uzay aracının paraşüt sistemi ile ilgili. Boeing, Starliner kapsülünü üç paraşüt yardımıyla Dünya’ya geri dönecek biçimde tasarladı. The New York Times’a nazaran şirket, üç paraşütten sırf ikisinin yanlışsız formda açılması durumunda, sistemi kapsüle bağlayan çizgilerin kimi kısımlarının uzay aracının yükünü tolere etme kabiliyetine sahip olmadığını keşfetti. Kapsül, insan yolcuları gezegenimize geri taşıyacağından, şirketin güvenliklerini mümkün olduğunca sağlamak için uzay aracının her tarafına bakması gerekiyor. Boeing, öteki bir fırlatma denemesi planlamadan evvel diğer bir paraşüt testi yapmayı planlıyor.

Boeing Starliner’ın birinci mürettebatlı ISS uçuşu teknik problemler nedeniyle ertelendi

Boeing, paraşüt meselesine ek olarak, yüzlerce metrelik kabloları sarmak için belli bir yapışkan bant kullanımını da tekrar pahalandırıyor. Görünüşe nazaran, bant yanıcı olabilir, bu nedenle mühendisler, uzay aracının en büyük yangın riski taşıyan alanları için diğer bir tıp sargı kullanmayı düşünüyorlar.

Mürettebat Uçuş Testi, şirketin nizamlı olarak astronotları ISS’ye taşımaya başlamak için aşması gereken son mani. NASA, SpaceX ile birlikte ticari grup ortaklarından biri olarak Boeing’i seçti, lakin yıllar içinde benzerlerinin gerisinde kaldı. Starliner, mürettebatlı misyonlar için geçmek zorunda olduğu testler kapsamında geçmişte mürettebatsız uçuşları tamamlamıştı. Lakin SpaceX’in halihazırda 10 mürettebatlı uçuşu var ve birincisi 2020’de gerçekleşiyor. 2011’deki son uzay mekiği fırlatılmasından bu yana astronotları ISS’ye götürmeye ve beşerli uzay uçuşunu Amerikan topraklarına geri getirmeye ek olarak, SpaceX ayrıyeten sivilleri uzaya uçurdu.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar