Çarşamba, Eylül 28, 2022
Google search engine
Ana SayfaMobilBugün 15.yaşını kutlayan iPhone’un ilginç başarı hikayesi!

Bugün 15.yaşını kutlayan iPhone’un ilginç başarı hikayesi!

Meral Erden: Bugün 15.yaşını kutlayan iPhone’un ilginç başarı hikayesi! 1

iPhone kullanıcısı olsanız da olmasanız da iPhone‘un akıllı telefon endüstrisindeki yeri konusunda hemfikiriz. Steve Jobs ilk iPhone’un lansmanında “iPhone, diğer tüm cep telefonlarından beş yıl ileride olan devrim niteliğinde ve büyülü bir üründür” dedi. Apple’ın bu günlerde elde ettiği başarılara baktığımızda Jobs’un hiç de yanılmamış olduğunu söyleyebiliriz.

Steve Jobs, bugün en büyük ürünü olan iPhone’un ilk modelini tam 15 yıl önce tanıttı. 9 Ocak 2007’de piyasaya sürülen iPhone 1, Apple’ın 15 yılda 3 trilyon dolarlık bir şirket değerine ulaşmasına yardımcı oldu. 15 yılın sonunda, iPhone’un kullanıcılarla buluştuğu 2007’den bu zamana kadar 15 madde ile iPhone’un ve dolayısıyla Apple’ın gelişimine bakalım.

Apple’ın son 15 yıldaki gelişimi:

· Apple, ilk iPhone’u 9 Ocak 2007’de piyasaya sürdükten 74 gün sonra, 10 Eylül 2007’de milyonuncu iPhone’unu sattı.

· 2007’de, iPhone ilk piyasaya çıktığında, Apple’ın tüm hisseleri 174.03 milyar dolar değerindeydi. 15 yıl sonra piyasa değeri 3 trilyona ulaşan şirket, sektörün öncüsü olmuştur.

Meral Erden: Bugün 15.yaşını kutlayan iPhone’un ilginç başarı hikayesi! 2

· İlk iPhone modeli gümüş alüminyum kaplamaya sahipti. Şirketin çıkardığı en son amiral gemisi iPhone 13 ile bu çeşitlilik büyük ölçüde geliştirilmiş ve renk çeşitliliği 5’e yükseltilmiştir.

· İlk iPhone’un satış fiyatı 499 dolardı ve 4 GB depolama alanına sahipti. Ekstra belleğe ihtiyaç duyulması durumunda ise 100 dolara 8 GB depolama alanı satın alınabiliyor. Apple’ın son telefon modeli iPhone 13 Pro Max, yaklaşık 1700 dolarlık bir etiketle alıcılarını bekliyor. Ekstra belleğe ihtiyaç duyulması durumunda 1000 dolar karşılığında 256 GB ek depolama alanı sağlanabilmektedir.

· Apple ilk iPhone’u piyasaya sürdüğünde, bugün Instagram, Uber, TikTok, Twitch, Snapchat, Lyft, DoorDash, Tinder, Slack, Lime, Postmates, Venmo ve Pinterest gibi birçok popüler sosyal medya uygulaması yoktu.

Meral Erden: Bugün 15.yaşını kutlayan iPhone’un ilginç başarı hikayesi! 3

· iPhone 1’de herhangi bir metin kopyalanıp yapıştırılamadı. Bu özellik, 2009’da tanıtılan iPhone OS 3‘e kadar 2 yıl boyunca eklenmedi.

Meral Erden: Bugün 15.yaşını kutlayan iPhone’un ilginç başarı hikayesi! 4

· İlk iPhone modelinde yalnızca 15 uygulama vardı: Takvim, Kamera, Saat, Kişiler, iPod, Haritalar (Google Haritalar), Mesajlar, Notlar, Telefon, Fotoğraflar, Safari, Hisse Senetleri, Sesli Notlar, Hava Durumu ve YouTube.

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar