Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana SayfaMobilCep telefonlarına ÖTV düzenlemesi! Resmi gazetede yayınlandı

Cep telefonlarına ÖTV düzenlemesi! Resmi gazetede yayınlandı

Cep telefonlarında ÖTV matrahları yeniden belirlendi. Bu sabah Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Özel Tüketim Vergisi matrahı 1.500 TL’yi aşmayan cep telefonlarında vergi oranı yüzde 25 olarak belirlendi.

ÖTV matrahı 1.500-3 bin TL arasında olan cep telefonlarında vergi oranı yüzde 40 olarak belirlendi. 3 bin TL’nin üzerindeki telefonlarda ise bu oran yüzde 50 olarak karşımıza çıkacak.

Cep telefonlarına ÖTV düzenlemesi! Resmi gazetede yayınlandı

İnanç Can Çekmez: Cep Telefonlarına Ötv Düzenlemesi! Resmi Gazetede Yayınlandı 1

Bu sabah Resmi Gazete’de yer alan bilgilere göre cep telefonlarındaki vergi matrah miktarları güncellendi. Matrah, vergi borcunu hesaplamak için kullanılan, vergi yasalarına göre belirlenen vergiye tabi tutar anlamına geliyor. Vergi oranı değişmezken ÖTV matrahlarında yeni bir yol izlenilmeye başlandı.

Yapılan düzenlemeyle tabi ki cep telefonu fiyatlarında da bazı değişiklikler söz konusu olacak. Örneğin düşük ve orta segmentteki telefonlarda verginin ucuzlaması beklentiler arasında yer alıyor.

19 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete’de yer alan habere göre belirli miktarın altındaki cep telefonları için yüzde 40 ve yüzde 50 olarak tahsil edilen ÖTV matrah oranı, yeni düzenleme ile yüzde 25’e çekildi. Ülkemizde teknolojik ürünlerdeki fiyatlar oldukça yüksek diyebiliriz. Özellikle cep telefonu almak çoğu kişiyi zorlayabiliyor. Hal böyle olunca da bu yeni güncellemenin oldukça önemli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar