Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaMobilChrome ve Haritalar'a Gelecek Yeni Özellikler Duyuruldu!

Chrome ve Haritalar’a Gelecek Yeni Özellikler Duyuruldu!

ABD merkezli teknoloji devi Google, resmi blog sayfasında ürün ve hizmetlerindeki yeni özelliklerden bahsettiği bir makale yayınladı. Bu makalede Canlı Altyazı, Chrome, Haritalar ve Lookout ile ilgiliydi. Google, bu özellikleri 2012 yılından beri kutlanmakta olan “Küresel Erişilebilirlik Bilinci Günü” (GAAD) kapsamında duyurdu. Haliyle, yeni özellikler aslında doğrudan veya dolaylı olarak engelli bireylerin daha iyi bir hayat sürmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Peki Google ürün ve hizmetlerindeki yeni özellikler neler? Gelin lafı hiç uzatmayalım ve özelliklere yakından bakalım.

Google Chrome, adres çubuğundaki URL’leri yanlış yazıp yazmadığınızı tespit edecek!

Ulaş Utku Bozdoğan: Chrome Ve Haritalar'A Gelecek Yeni Özellikler Duyuruldu! 1

Google Chrome’da bir terim ararken harf hatası yaparsanız, Google sizi uyarır ve “yazımı düzeltilmiş şu sorgu için sonuçları görüyorsunuz” diyerek doğru terimle ilgili sonuçları gösterir. İşte bu durum, artık URL’ler için de geçerli. Diyelim ki adres çubuğuna “webtekno.com” yerine “wentekno.com” yazdınız. Google Chrome, bu gibi durumlarda bir uyarı gösterip, URL’nin yanlış yazılmış olabileceğine ilişkin bilgilendirme yapacak.

Bu özelliğin önemli olduğunu söylemek mümkün. Öyle ki hackerlar, çoğu zaman bir internet sitesinin sahte bir kopyasını üretip, domainde de bir veya birkaç harfi değiştirerek insanları dolandırmaya çalışıyorlar. İşte Google Chrome’un yeni özelliği ile bunun önüne geçilmesine yardımcı olunacak. Bugün itibarıyla masaüstü sürümlere dağıtılmaya başlayan yeni özelliğin, ilerleyen aylarda mobil cihazlara geleceğini de belirtelim.

Canlı Altyazı özelliği iyileştirildi

Ulaş Utku Bozdoğan: Chrome Ve Haritalar'A Gelecek Yeni Özellikler Duyuruldu! 3

Google, bundan birkaç yıl önce Canlı Altyazı olarak isimlendirdiği erişilebilirlik özelliğini duyurdu. Bu özellik, ilk aşamada işitme engelli bireylerin kaliteli bir akıllı telefon deneyimi yaşamasını sağlıyordu. Ancak sonraki aşamalarda Canlı Altyazı’nın kapsamı genişledi ve bu özellik, çeviri yapabilme gibi çok etkili yenilikler içermeye başladı.

Google, Canlı Altyazı özelliğini tabletler için özel olarak optimize eden bir çalışma yaptı. Ayrıca Aramalar hizmeti üzerinde de kullanılabilen Canlı Altyazı özelliği, arama sırasında yazılı yanıtlar verilebilmesine imkan tanıyor. Üstelik diyelim ki Canlı Altyazı ile bir yazılı yanıt oluşturdunuz. Bu yanıt, karşı tarafa sesli olarak da okunabilecek.

Google Haritalar, tekerlekli sandalye kullanımına uygun olan yerleri gösterecek

Ulaş Utku Bozdoğan: Chrome Ve Haritalar'A Gelecek Yeni Özellikler Duyuruldu! 5

Neredeyse her akıllı telefon sahibinin kullandığı Google Haritalar hizmeti, artık tekerlekli sandalye kullanımına uygun olan yerler için özel bir simge gösterecek. Böylelikle yürüme engelli bir birey, gideceği yerde rahat edip etmeyeceğini öğrenme imkanı yakalayacak. Ayrıca dileyen tüm Android ve iOS telefon kullanıcıları, mekanlar için tekerlekli sandalye kullanımına uygun olup olmadığına ilişkin bilgi verebilecekler

Yapay zeka ile bir fotoğrafta nelerin bulunduğu anlatılacak

Google’ın görme engelli bireyler için geliştirdiği Lookout isimli hizmeti de yapay zeka desteğine kavuşuyor. Bu kapsamda, yapay zeka artık bir fotoğraftaki her şeyi algılayıp, görme engelli bireye aktarabilecek. Aslında, bugüne kadar fotoğraflar zaten anlatılabiliyordu ancak bunun yapılabilmesi için içeriği üreten kişinin “alternatif metin” eklemesi gerekiyordu. Lookout da bu alternatif metni görme engelli bireye okuyordu.  Ancak yapılan araştırmalar, alternatif metin eklenme oranının çok düşük olduğunu ortaya koyunca, Google’dan böyle etkili bir hamle gelmiş oldu.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar