Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaYazılımChromeOS kullanıcılarına müjde!

ChromeOS kullanıcılarına müjde!

Google, ChromeOS’unda kimi iyileştirmeler yapmayı planlıyor. Önizleme sürümünde, duyumcu hesabı @cr_c2cv, işletim sisteminde kimi yenilikleri fark etti. Bu yenilikler, güvendiğiniz bir aygıt kullanırken ekran kilidini devre dışı bırakma seçeneği, ufak kullanıcı arayüzü değişiklikleri ve kilit ekranında kullanıcı isminizi ve profil fotoğrafınızı gizleme imkanını içeriyor.

ChromeOS’un mevcut kilit ekranında, oturum açarken profil fotoğrafınız ve tam isminiz gösteriliyor. Bu bilgilerin herkes tarafından görülmesini istemeyen kullanıcılar için Google, kilit ekranında kullanıcı isminizi ve profil fotoğrafınızı gizleyebileceğiniz bir özellik üzerinde çalışıyor.

Bu, kullanıcılara kapalılıklarını daha güzel kontrol etme olanağı sağlayacak bir adım. Ayrıyeten, Google, Chromebook’unuzu PIN’inizi girdikten sonra otomatik olarak kilidini açıp açmayacağınızı belirlemenizi sağlayacak yeni bir anahtar üzerinde çalışıyor. Bu seçenek, Ayarlar > Kilit Ekranı ve Oturum Açma kısmında yer alacak.

Google, Ayarlar uygulamasında da değişiklikler yapıyor. Ayarlar menüsü, artık uygulamalar ve Google Play ortasındaki farkı daha açık bir halde açıklamak için güncelleniyor. ChromeOS aygıtınızdan Google Play Store’u kaldırmanın Android uygulamalarını da devre dışı bırakacağını daha net belirtecek. Daha evvel bu sayfada yalnızca Play Store’u kaldıracağınız belirtiliyordu.

ChromeOS kullanıcılarına müjde!

ChromeOS başlatıcısında da değişiklikler var. Google’ın “Her Şey Başlatıcı” ismini verdiği yeni başlatıcı, özelleştirilmiş arama sonuçları için bir kısma sahip olacak. Ayrıyeten Diagnostik uygulamasından interaktif kartlar da içerecek. Bu kartlar aygıtın CPU kullanımı, sıcaklık ve saat suratı hakkında bilgi verecek.

Ek olarak, Google, başlatıcıda şurası uygulamaların nasıl göründüğünü değiştiriyor. Play Store’dan hala indirilmekte olan uygulamalar için başlatıcı, uygulama simgesini “Kuruluyor…” yazısıyla gösterecek.

Bu değişiklikler şu anda ChromeOS’un Canary sürümünde yer alıyor. Bu sürüm, yeni özelliklerin test edildiği işletim sisteminin sürümüdür. Bu değişikliklerin stable ChromeOS sürümüne ne vakit sunulacağına dair belli bir vakit dilimi yok. Lakin birkaç ay içinde gerçekleşmesi mümkün.

Ancak, bu özelliklerin kesin sürüme eklenmeden evvel Google tarafından değiştirilebileceğini yahut kaldırılabileceğini unutmamak gerekir. Google bu özellikleri hala test ediyor ve daha geniş bir kitle için hazır olduklarından emin olmak istiyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar