Cumartesi, Eylül 30, 2023
Ana SayfaMobilİşte iPhone 15 serisinin tüm özellikleri!

İşte iPhone 15 serisinin tüm özellikleri!

Apple’ın yeni amiral gemisi olan iPhone 15 serisi, yaklaşmakta. Bu serinin içerisinde yer alan iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modelleri hakkında elimizde olan bilgilere nazaran; tasarım manasında büyük değişikliklerle karşımıza çıkıyor. Bilhassa Pro modellerinde gövde gereci olarak paslanmaz çelikten titanyuma geçiş yapılması bekleniyor. Titanyum, daha hafif ve güçlü bir yapı sunarken Apple Watch’ta da kullanılan bir gereç.

Bir başka değerli değişiklik ise şarj ve data transferi için kullanılan portta görülüyor. iPhone 15 Pro ve Pro Max, USB Type-C portuna geçiş yapabilir. Bu yeni modellerin ekran çerçeveleri de daha ince olacak. Eski modelde 2.17mm olan çerçeve kalınlığı, yeni modelde 1.55mm’ye düşüyor. Aslında, bu modellerde fizikî düğmelerin yerini alacak olan katı durum düğmelerinin olacağı söylentileri vardı, fakat bu planlardan teknik sıkıntılar nedeniyle vazgeçildiği belirtiliyor. Bununla birlikte yeni bir düğmenin eklenmesi kelam konusu. Bu düğme, ses düğmelerinin yanında olabilir ve süratli misyonlara erişim sağlayabilir.

İşte iPhone 15 serisinin tüm özellikleri!

Ekran teknolojisi konusunda iPhone 15 Pro serisi, güç tasarruflu bir ekran şoför çipiyle donatılacak OLED panele sahip olacak. iPhone 15 Pro 6.1 inç ekranla gelirken, Pro Max modeli 6.7 inç ekran sunacak.

Donanım özelliklerine bakıldığında, her iki model de Apple’ın A17 Bionic yonga setine mesken sahipliği yapıyor. Evvelki modele nazaran %10 ila %15 ortasında bir performans artışı sunması bekleniyor. Ram kapasitesinde de bir artış gözüküyor; 6GB RAM yerine 8GB LPDDR5 RAM kullanılması planlanıyor. Ayrıyeten, aygıtların başlangıç depolama kapasitesi 128GB’dan 256GB’a çıkarılıyor ve azamî depolama kapasitesi 2TB’a ulaşıyor.

Kamera teknolojisi manasında, iPhone 15 Pro Max modelinin yaklaşık 1 inç büyüklüğünde, Sony IMX803 sensörüne sahip 48 megapiksel bir kamera sensörü ile gelebileceği belirtiliyor. Ayrıyeten, bu telefonlarda periskop lensin de olabileceği, bu sayede daha düzgün zoom yetenekleri sunabileceği söyleniyor.

iPhone 15 serisinin tanıtım tarihi 12 Eylül 2023 olarak belirlenmiş. Apple, yeni aygıtları 1:00 pm ET’de tanıtacak. Yeni iPhone’ların fiyatlarındaki artış dikkat çekiyor. iPhone 15 Pro‘nun fiyatı, iPhone 14 Pro’ya nazaran 100 dolar daha yüksek olabilir. iPhone 15 Pro Max modelinin fiyatı da emsal formda 100 dolarlık bir artış gösterebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar