Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaBilimÇin 2030'a kadar Ay'a insan gönderecek

Çin 2030’a kadar Ay’a insan gönderecek

South China Morning Post’un haberine nazaran, CMSA Mühendislik Ünitesinden Cang Haylian, ajansın gelecekte hayata geçirmeyi planladığı Ay misyonlarıyla ilgili bilgi verdi.

Cang, 2030’a kadar yapılması tasarlanan misyon kapsamında Ay iniş aracı ve mürettebatlı uzay aracının farklı ayrı uzaya fırlatılacağını ve araçlar yörüngeye yerleştikten sonra astronotların Ay’ın yüzeyine iniş yapacağını belirtti.

Astronotların, Ay’da bilimsel incelemeleri çerçevesinde yüzeyden örnekler toplayacaklarını aktaran Cang, astronotların birebir araçlar ile Dünya’ya döneceklerini söz etti.

Cang, Çinli bilim insanlarının kelam konusu Ay misyonu için ağır yük roketi “Long March 10”, yeni jenerasyon mürettebatlı uzay aracı, Ay iniş aracı ve Ay mürettebatlı gezici aracı geliştirdiklerini kaydetti.

Çin Uçak Uzay Bilim ve Teknolojileri Şirketinin 2022’nin sonunda yaptığı konsept sunumunda, beşerli Ay misyonunun üç kişilik mürettebattan oluşacağı resmedilmişti.

Görselde iki astronotun Ay’ın yüzeyinde incelemelerde bulunduğu, başkasının ise yörüngedeki ana uzay aracından denetimleri yaptığı yer almıştı.

Ay’a beşerli iniş projesinin başarılı olması halinde Çin, ABD’den sonra bunu başaran ikinci ülke olacak.

Çin’in öteki Ay misyonları

Çin Ulusal Uzay Ajansı (CNSA) ve Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Ay’ın incelenmesi için Ay yüzeyinde üs kurma projesi yürütüyor.

CNSA, Ay misyonları kapsamında birinci defa 2007’de Çang’ı-1’i Ay’ın yörüngesine fırlatmıştı.

2020’de ise Çang’ı-5 Ay’a iniş yapıp Dünya’ya 2 kilogram Ay toprağıyla dönmüştü.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar