Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaOtomobilÇin, Dünyanın En Çok Otomobil Satan Ülkesi Oldu!

Çin, Dünyanın En Çok Otomobil Satan Ülkesi Oldu!

Otomotiv dünyasında elektrikli araçlara dönüş furyası devam ederken, son yıllarda sektörde en çok konuşulan ülkelerden bir tanesi Çin oldu. Yıllarca yapılan yatırımların meyvesini yemeye başlayan ülke, 2022 yılında 600 binin üzerinde araç ihracatı gerçekleştirmişti. Bu rakam, Çin’in Almanya’yı geride bırakıp, dünyanın en çok otomobil ihracatı yapan ikinci ülkesi haline gelmesini sağladı. İlk sırada ise Japonya vardı.

Çin Gümrük Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son açıklamalar, Çin’in an itibarıyla Japonya’yı da geride bıraktığını gözler önüne serdi. Resmi verilere göre Çin, 2023’ün ilk üç ayında 1 milyon 70 bin adet otomobil ihraç etti. İhracat oranlarını yıllık bazda yüzde 58 artıran Çin, aynı süreçte 954 bin 185 adet ihracat yapan Japonya’nın önüne geçerek, dünyanın en çok otomobil ihracatı yapan ülkesi oldu.

Çin’i bu noktaya getiren en önemli etken: Elektrikli otomobiller!

Ulaş Utku Bozdoğan: Çin, Dünyanın En Çok Otomobil Satan Ülkesi Oldu! 1

Sektör kaynaklarına göre Çin’in dünyanın bir numaralı otomobil ihracatçısı haline gelmesini sağlayan en önemli etken, elektrikli otomobiller. Bunun hatalı bir yaklaşım olmadığını söylemek mümkün. Çünkü Çin’deki markalar özellikle de Avrupa pazarına sıkı bir giriş yaptılar. Yüksek teknolojiyle donatılan otomobiller, uygun fiyatlı oldukları için de dünyanın her yerinde ilgi görmeye başladılar. 

Tabi dünyada bunlar yaşanırken, güzel yurdumuzun Çinli elektrikli otomobillerin önüne de set çektiğini hatırlatmak gerek. Hatırlayan okurlarımız vardır; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birkaç ay önce bir Cumhurbaşkanı Kararı‘na imza attı. Bu imza ile Çin’den gelen tüm elektrikli otomobillere yüzde 40 ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verildi. Bu karar aslında Togg’u Çinli rekabetinden korumaya yönelikti. Zira, Çinli marka Leapmotor’un T03 isimli şehir arabası bile ilave vergi yüzünden 200 bin TL pahalıya Türkiye’ye geldi…

Peki Çinli otomobiller nasıl bu kadar ilgi görebiliyor?

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar