Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaMobilÇin, yabancı akıllı telefonlara yasağını genişletiyor

Çin, yabancı akıllı telefonlara yasağını genişletiyor

Çin hükümeti, ABD ile esasen gergin olan ilgilerini daha da körükleyecek bir adımla, bilhassa iPhone ve Samsung Galaxy aygıtlarını maksat alarak, Çin dışı akıllı telefonlara yönelik yasağı genişletti. Başlangıçta belli eyaletlerde uygulanan bu yasak, artık sekiz eyalete yayılarak, varlıklı kıyı bölgeleri de dahil olmak üzere, global akıllı telefon pazarı üzerindeki tesiri konusunda kaygılara neden oldu.

ABD merkezli teknolojilere bağımlılığı azaltma isteğiyle motive olan Çin hükümeti, devletle alakalı firmaları ve hükümet ofislerini, çalışanlarına Çin dışı akıllı telefon kullanımını yasaklamaları konusunda yönlendirdi. Yasak, iPhone’lar ve Samsung Galaxy telefonlar üzere yaygın tanınan aygıtları kapsıyor ve çalışanlar bu aygıtları iş yerlerine getirmemeleri konusunda uyarıldı.

Yasak, son on yılda birkaç eyaletten ulusal bir uğraş haline geldi ve Çin’in lokal teknolojileri ve yarı iletken çip üretimini teşvik etme stratejisini gösterdi. Çin hükümeti, iPhone’lar ve Samsung telefonlar üzerinde tam bir yasaklama olduğunu resmi olarak reddetse de, farklı hükümet kurumları ortasında farklı uygulama düzeyleri olduğuna dair raporlar var ve çalışanların lokal markaları tercih etmeleri tarafında talimatlar veriliyor.

Bu atılımın, bilhassa Apple ve Samsung’u etkileyerek global akıllı telefon pazarına değerli bir tesiri olması bekleniyor. Çin’de, dünyanın en büyük akıllı telefon pazarında, iPhone ve Samsung telefon satışlarında beklenen azalmalar nedeniyle Apple’ın paylarında bir düşüş yaşandı. Ayrıyeten, yasak LG Innotek ve Minebea Mitsumi üzere Apple’ın tedarikçilerinin pay fiyatlarını da etkiledi.

Çin, yabancı akıllı telefonlara yasağını genişletiyor

Yasağa karşılık olarak, alt kademeli kentlerdeki küçük firmaların çalışanlara Çin dışı telefonları kullanmayı bırakmaları istikametinde kelamlı talimatlar verdikleri bildiriliyor. Bu resmi olmayan yasağın yayılması, Çin’de faaliyet gösteren yabancı akıllı telefon üreticileri için geniş çaplı sonuçlar doğuruyor.

Apple yasağa çabucak bir karşılık vermemiş olsa da, pazar analistleri iPhone satışlarında değerli bir düşüş bekliyor ve bu durumun önümüzdeki aylarda ve yıllarda Apple’ın gelirlerini etkileyeceğini öngörüyor. Buna karşılık, Huawei üzere lokal Çin firmaları yasaktan yararlanarak artan akıllı telefon satışları yaşayacak.

Çin’in bu yasağı hızlandırması ve daha fazla Çinli kurum ve devlet dayanaklı şirketlerin çalışanlarına bu yasağı genişletmesiyle, global teknoloji alanı daima zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Çin’in lokal yazılım ve yarı iletken çip üretimini teşvik etmesi, çeşitli kesimlerde yabancı teknolojiye olan bağımlılığını azaltma istikametindeki geniş çaplı bir trendi yansıtıyor ve global teknoloji sanayisinde bir paradigma değişimini işaret ediyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar