Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaYazılımÇin yapay zeka için rekor maaşlar ödüyor!

Çin yapay zeka için rekor maaşlar ödüyor!

Yeni bir rapora nazaran, Çin’deki üniversite mezunları, şiddetli bir iş piyasasında yapay zeka (YZ) sanayisini yararlı bir sığınak olarak bulmuş durumda. Çinli işe alım platformu Liepin tarafından yapılan bu yeni çalışma, YZ ile ilgili işlerin, son üç yıl içinde yüzde 40 artış göstererek, eşi gibisi görülmemiş ortalama aylık 2600$ maaşlar sunduğunu ortaya koyuyor. YZ sanayisindeki bu maaş artışının altında, ChatGPT üzere hizmetler geliştirmek maksadıyla yarışan ve münasebetiyle jeneratif YZ hünerlerine duyulan ağır talep yatıyor.

YZ sanayisinin çabucak gerisinden, blockchain ile ilgili durumlar ikinci en karlı tercih olarak ortaya çıkarken, bununla birlikte yaşlı bakım hizmetleri, havacılık, uzay ekipmanları ve irtibat aygıtları üzere roller de aylık 2000$ ile 2300$ ortasında değişen rekabetçi maaşlarla başka cazip seçenekler ortasında yer alıyor.

Rapor, ülke genelindeki yetenek savaşını vurgulayarak, Xian ve Hefei üzere kentlerin teknoloji bölümüne yaptıkları yatırımları ağırlaştırdıklarını belirtiyor. Maaşlar, mezunları çekmek için kilit bir araç haline gelmiş durumda ve bu da onları, iş güçlerini güçlendirmeyi hedefleyen kentler için odak noktaları yapıyor.

Çin yapay zeka için rekor maaşlar ödüyor!

Bilgi teknolojileri, internet ve görüntü oyunları, mezunlar için tanınan alanlar olmaya devam ederken, elektronik, telekomünikasyon ve yarı iletkenler üzere roller de, CV gönderim sayısının 2021 seviyelerine nazaran neredeyse iki katına çıkmasıyla ilgi görmeye başladı.

2023 yılında üniversite mezunları için ortalama maaşlarda bir evvelki yıla nazaran hafif bir düşüş yaşanmış olsa da, bu düşüş makroekonomik belirsizliklere bağlanıyor. Fakat, maaşlar 2021’in üzerinde seyrederek iş piyasasının ekonomik zorluklar karşısındaki genel direncini yansıtıyor.

Şehirler açısından bakıldığında, Baidu ve Meituan üzere teknoloji devlerine mesken sahipliği yapan Pekin, ayda ortalama 1800$ ile başı çekerken, onu Şanghay, Shenzhen ve Hangzhou takip ediyor. Bu eğilim, yüksek maaşlı iş fırsatlarının büyük kent merkezlerine ağırlaştığını ortaya koyuyor.

YZ ve blockchain bölümündeki süratli büyüme, küresel eğilimleri yansıtırken, bu teknolojiler birebir vakitte birtakım işlerin yer değiştirmesi ve etik düşünmeler üzere zorlukları da beraberinde getiriyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar