Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaYazılımÇin, yapay zeka konusunda tarihi adımlar atıyor

Çin, yapay zeka konusunda tarihi adımlar atıyor

Baidu, Ernie ismindeki yapay zeka tabanlı sohbet botunu başlattıktan kısa bir mühlet sonra, sıhhat kesiminin dijitalleşmesini ve zekasını artırmayı hedefleyen öteki bir büyük lisan modelini tanıttı. Yeni sanayi standardındaki bu yapay zeka modelinin ismi Lingyi’dir. Lingyi, makine çevirisinde “Ruhani Doktor” olarak çevrilebilir. Şu anda hem üst akış hem de aşağı akış sıhhat dallarında deneme kullanımı için mevcuttur.

Lingyi, hür metinden yapılandırılmış tıbbi kayıtlar üretebilir. Tıpkı vakitte doktor-hasta konuşmalarına dayanarak hastaların şikayetlerini, tıbbi geçmişlerini ve daha fazlasını yanlışsız bir halde tahlil edip üretebilir. Çin ve İngilizce tıbbi literatür makalelerini tıpkı anda çözümleyerek literatür içeriğine dayalı olarak akıllı soru-cevap yetenekleri sunar.

Lingyi Büyük Model, hastanın durumunu çok turlu diyaloglarla gerçek vakitli olarak manaya yeteneği sunar. Hastalıkların teşhisinde tabiplere yardımcı olur ve tedavi planları önerir. Tıpkı vakitte hastalar için 24 saatlik bir “sağlık yöneticisi” misyonu görür. Farmasötik şirketlere profesyonel eğitim ve tıbbi bilgi dayanağı dahil olmak üzere çeşitli yetenekler sunar.

Çin, yapay zeka konusunda tarihi adımlar atıyor

Baidu, bu büyük modeli üç farklı sürümde sunuyor: Lite, amiral gemisi ve özel. Her biri farklı gereksinimlere ve uygulama senaryolarına nazaran şekillendirilmiştir. Baidu, ortaklarına bu büyük modeli API entegrasyonuyla erişim sağlar yahut mevcut eser sistemlerine eklenti olarak ekler.

Baidu, Gushengtang ve Ling Jiashe üzere şirketlerle zati paydaşlık kurmuş durumda. Ayrıca seçici bir formda 200’den fazla tıbbi kuruma açıktır. Bu kurumlar ortasında kamu hastaneleri, farmasötik şirketler, internet hastane platformları ve zincir eczaneler bulunmaktadır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar