Çarşamba, Haziran 26, 2024
Ana SayfaBilimÇinli NIO, Avrupa'daki birinci batarya değişim istasyonunu kullanıma sundu

Çinli NIO, Avrupa’daki birinci batarya değişim istasyonunu kullanıma sundu

Meral Erden: Çinli Nio, Avrupa'Daki Birinci Batarya Değişim Istasyonunu Kullanıma Sundu 1

Çinli elektrikli araç üreticisi NIO, Avrupa’ya açılmasının ardından Norveç’teki ilk batarya değişim istasyonunu da resmi olarak kullanıma açtı. 2022 yılı içerisinde istasyon sayısının 20’ye ulaşması planlanıyor.

Norveç’te kurulan istasyon, NIO’nun geçtiğimiz yıl nisan ayında tanıttığı Power Swap Station 2.0 yani ikinci nesil istasyon olarak karşımıza çıkıyor. İstasyonda 14 tane batarya bölmesi bulunuyor. Bunların 13 tanesinde dolu bataryalar yer alırken, bir tanesi de araçtan alınacak batarya için boşta duruyor. İlk jenerasyonda batarya bölmesi sadece 5 taneydi.

NIO, batarya değişim istasyonları sayesinde bataryaları aylık abonelik şeklinde kullanıma sunabiliyor. Müşteriler dilerse aracı satın alırken batarya için ücret ödemiyor, bu da aracın çok daha ucuz olmasını sağlıyor. Kullanıcılar bunun yerine batarya değişim istasyonlarına erişim sağlayabilmek için aylık ücret ödüyor. 

Meral Erden: Çinli Nio, Avrupa'Daki Birinci Batarya Değişim Istasyonunu Kullanıma Sundu 3

Çinli üretici Avrupa’ya NIO ES8 isimli elektrikli SUV modeliyle giriş yapmıştı. Norveç’te şimdiye kadar 200 tane ES8 satılmış. Şirketin açıklamasına göre müşterilerin yüzde 92’si bataryayı da satın almak yerine kiralama yolunu seçmiş.

NIO’nun 2022 yılı içerisinde Almanya gibi diğer Avrupa ülkelerine de batarya değişim istasyonları kurması bekleniyor. Hatta kurulacak bu yeni ünitelerin Shell istasyonlarında yer alması muhtemel çünkü iki şirket geçtiğimiz kasım ayında stratejik iş birliği anlaşması imzaladıklarını duyurmuştu. NIO’nun Çin’deki batarya değişim istasyonlarının sayısı ise 700’ün üzerinde.

Elbette NIO sadece değişim istasyonları kurmuyor. Kiralama yöntemini seçmeyen müşteriler de mevcut. Şirket bu yüzden şarj istasyonu ağını da genişletiyor. Bu kapsamda değişim istasyonlarına bile 150 kW’lık hızlı şarj üniteleri entegre ediliyor. 

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar