Pazartesi, Şubat 6, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimÇok sıcaklarda uyumanızı kolaylaştıracak 4 teklif

Çok sıcaklarda uyumanızı kolaylaştıracak 4 teklif

Başta Avrupa olmak üzere Dünya’nın bazı kısımları yıl bazında rekor sıcaklıklara ulaşırken, yüksek sıcaklıklar ve ısı dalgaları sebebiyle uyumak pek çok kişi için daha da zor hale gelmiş durumda. Dünya’nın devam eden iklim krizine karşı çok ciddi çözümler bulması gerektiği giderek daha bariz hale gelirken, en azından uykumuzu rahatlatabileceğimiz bazı ipuçları var.

Sıcakta uyumanızı kolaylaştıracak ipuçları

  • Sıcak günleri göreceli olarak serin gecelerin takip ettiği bölgeler pasif iklimlendirme için uygun yerler olabilir. Bu yaklaşımda, temel olarak, gündüz ısıyı dışarıda tutmaya çalışarak göreceli olarak daha serin bir ortam yaratmaya çalışmanız gerekiyor. Bu çaba, günün en güneşli dönemlerinde perdeleri ve panjurları kapalı tutmak gibi basit bir işlem olabilir. Ayrıca sabah erken saatlerde ve gece daha geç saatlerde kapıları ve pencereleri açarak serin havanın eve girmesini ve daha sıcak havanın dışarı çıkmasını sağlayan bir havalandırma yöntemi ile de desteklenebilir. Ancak gündüz dışarısı sıcakken kapı ve pencereleri kapalı tutmanız gerekiyor. Kısacası, evin içerisindeki havayı mümkün olduğunca serin tutarken sıcak havanın içeri girmesini engellemeyi amaçlıyoruz.
  • Bir başka yöntem, yatak örtülerinizi ve pijamalarınızı soğuk tutmak olabilir. Örneğin nevresimleri sağlam bir plastik torba içerisinde bir dondurucuya yerleştirirseniz, kullanma vakti geldiğinde oldukça soğuk olacaklardır. Benzer bir şekilde mümkün olduğunca hava alan pijamaları tercih edebilirsiniz.
  • Yatağınızın yanında tutacağınız dondurulmuş suyu boynunuz, başınız, bilekleriniz, dirsekleriniz gibi bölgelere yerleştirilerek veya sprey şişelerinden sıkarak serin kalmaya çalışabilirsiniz.
  • Uyumadan önce alacağınız serin bir duş da vücut ısınızı düşürerek daha rahat bir şekilde uyumaya başlamanıza yardımcı olabilir. Ancak bu duş sırasında suyu çok soğuk tutmamanız gerekiyor çünkü vücudunuz bu ısı kaybını düzeltmek için kendi sıcaklığını fazla arttırmaya çalışabilir ve normalden daha sıcak hissetmenize sebep olabilir.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar