Pazar, Mart 26, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimDişlerimiz Kemik Sayılır mı? Dişler Kemik midir? Karşılığı Veriyoruz!

Dişlerimiz Kemik Sayılır mı? Dişler Kemik midir? Karşılığı Veriyoruz!

İkisinin de dışı sert, içlerinde biraz daha yumuşak kısımlar bulunuyor ve aynı renkler. Peki ama dişler, kemik sayılır mı?

En basit haliyle bu sorunun cevabı: Hayır.

Dişlerin yapıları ve nereden geldikleri hakkında daha fazla bilgi öğrendikçe, bu ilgi ve bakım isteyen parçalarımız daha da büyülü gözükebilir. Kemiklerle pek çok özelliği paylaşsalar da dişler kemik olarak kabul edilmiyor ve ikisini birbirinden ayıran birkaç temel fark bulunuyor.

Dişler, neden kemik sayılmıyor?

Öncelikle, kemiklerinizin yüzeyleri çoğunlukla kolajendir, dişler ise kalsiyum fosfatın bir mineral formu olan hidroksiapatitten oluşan bir mine kabuğuna sahiptir. Etkileyici bir şekilde, bu mine kemikten ve hatta çelikten daha serttir, ancak çok daha kırılgandır. Yani onu çizmeniz pek olası değildir, ancak kolayca çatlatabilirsiniz. Ayrıca kemiklerin aksine, mine kendini tamir edemez.

Diğer bir fark, kemiğin dış tabakasının altında süngerimsi bir kemik tabakası bulunurken, dişlerin mine kabuğunun altında dentin bulunmasıdır. Güç açısından bakıldığında dentin kemiğe benzese de, kemiğin aksine yenilenemez ve sadece hasarı onarabilir.

Tam da bu noktada diş hekimleri devreye giriyor. Dentin, çürük gelişmesi ile ortaya çıkan ağrıyı ileten sıvı ve sinir uçlarını içeren mikroskobik kanallarla doludur.

İnsanlarda diş gelişimi, öncü ve kalıcı diş setlerine sahip olmamızdan dolayı provalı bir etkinlik gibi görülebilir. Dişler doğumdan önce gelişmeye başlar. Bebekler, diş etlerinin altında gizlenmiş olan ve ortalamada bir yıl içinde açığa çıkmaya başlayan ilk dişleri ile doğar.

Altı yaşından itibaren, çocukların hem süt dişleri hem de kalıcı dişleri vardır ve bu da röntgenlerde oldukça ilginç görünmelerine sebep olabilir. Ancak yetişkin dişlerinin çıkmasından itibaren, kaybedilen veya kırılan herhangi bir dişin yenisi gelmeyeceği için bu dişler, sağlıklı dişlere sahip olmak için son şansınızdır. Tabii ki pek çok alanda olduğu gibi bu alanda da bilim insanları yeni dişler üretme çabalarını sürdürüyor.

Öte yandan kemik, yaşamınız boyunca büyüyecek ve yenilenecektir, bu nedenle çocukluk vücut planınızın, siz büyüdükçe uzunluğu artan teleskopik bacak kemiklerini içermesi gerekmez.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar