Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaİnternetDuckDuckGo’dan, korsan sitelerle ilgili ortaya atılan argümana çok açık bir yanıt geldi

DuckDuckGo’dan, korsan sitelerle ilgili ortaya atılan argümana çok açık bir yanıt geldi

Son zamanlarda DuckDuckGo‘da korsan içerik barındıran web sitelerini arayanlar bulmakta zorlanmış olabilir. Ancak bunun nedeninin, daha önce ortaya atılan iddialarda olduğu gibi şirketin özel bir seçimi olmadığı açıklandı. Son zamanlarda, Google’ı sık sık eleştiren gizlilik odaklı bir arama motoru ve tarayıcı olan DuckDuckGo’nun YouTube-dl ve The Pirate Bay gibi korsan sitelerle ilgili sonuçları kaldırdığı öne sürülmüştü.

Ancak şirket CEO’su Gabriel Weinberg, sorunun arama komutlarıyla (site:thepiratebay gibi) ilgili olduğunu ve çok az kullanıcının bu seçeneği gerçekten kullandığını söylüyor. Yapılan testler de Weinberg’in sözlerini doğruluyor. DuckDuckGo’nun açıklaması şöyle: “Konuyu inceledikten sonra, kayıtlarımız, YouTube-dl ve The Pirate Bay’in, insanların büyük çoğunluğunun yaptığı gibi, doğrudan ad veya URL ile aradığınızda arama sonuçlarımızdan hiçbir zaman kaldırılmadığını gösteriyor.

DuckDuckGo’dan Allison Goodman ise, “Sitemizle ilgili site: komutu ile sorunlar yaşıyoruz, ancak bu sadece söz konusu sitelerle ilgili değil” diyor ve ekliyor: “Bazı siteler domain adresini düzenli olarak değiştiriyor, bu yüzden indeksten düşüyorlar. Ancak şu anda hepsi mevcut olmalı.

İlk olarak 2008’de yayına giren DuckDuckGo, arama verilerinin Google’ın veya diğer büyük teknoloji devlerinin eline geçmesini istemeyen, gizlilik bilincine sahip internet kullanıcılarının ihtiyaçlarını daha iyi karşılamayı hedeflediğini söylüyor. Şirket o zamandan beri operasyonlarını genişletti ve artık bir arama motoruna ek olarak kendi tarayıcısını da sunuyor.

Kaynak:  Chip

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar