Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaBilimUzun saç en gerçek nasıl taranır? Bu sorunun karşılığının matematikçilerden geleceğini hiç...

Uzun saç en gerçek nasıl taranır? Bu sorunun karşılığının matematikçilerden geleceğini hiç bekler miydiniz?

Uzun saçlarını taramak zorunda kalan herkes, saçlardaki düğümleri çözmeye çalışmanın ne kadar zor olabileceğini biliyordur. Ancak matematikçiler, bir süredir pek çok kişinin şüphelendiği şeyi kanıtladı: Düğümleri çözmenin anahtarı, uçlardan başlayıp köklere doğru ilerlemek.

Harvard araştırmacıları, bir saç düğümünü temsil etmek için sarmal olarak birbirine dolanmış iki filamenti (bir DNA ipliğine benzer bir şekilde) simüle eden bir model oluşturdular ve saçların serbest kalması için onu fırçalamanın farklı yollarını analiz ettiler.

Soft Matter dergisinde yayınlanan araştırmanın sonuçları, saçın serbest ucundan başlayan ve kenetlenmiş uca doğru hareket eden kısa fırça darbelerinin en etkili yol olduğunu gösterdi.

SEAS’ta yüksek lisans öğrencisi olan Plumb-Reyes, “bu minimal modeli kullanarak, çift sarmalın üzerinde hareket eden tek bir sert diş (çatal) aracılığıyla düğümlerin çözülmesini ve arkasında çözülmüş iki filament bırakmasını inceliyoruz” dedi ve ekledi: “Tarama ile ilgili kuvvetleri ve deformasyonları ölçtük ve ardından sayısal olarak simüle ettik.

Ayrıca araştırmacıların uyardığı üzere yanlış bir fırçalama stratejisi kullanıldığında, işlem çok acı verici olabilir ve saça zarar verebilir. Bunun yanı sıra tüm karışıklıkları gidermek çok daha uzun sürebilir.

Araştırmanın yazarlarından Profesör Lakshminarayanan Mahadevan (CORR), taramanın mekaniğini yıllar önce küçük kızının saçını tararken öğrendiğini söyledi: “Düğüm açıcı spreyin bazen işe yaradığını hatırlıyorum ama yine de serbest uçlardan başlayarak nazikçe taramaya dikkat etmem gerekiyordu. Fakat çok sabırlı olmadığım için kısa süre sonra bu işten kovuldum.

Ekip, bir sonraki araştırmalarında kıvırcık saçları fırçalamanın mekaniğini ve neme ve sıcaklığa nasıl tepki verdiğini incelemeyi hedefliyor.

MIT bilim insanlarına da ilham verdiler

Mahadevan ve ekibi tarafından geliştirilen fırçalamanın matematiksel ilkeleri, yakın zamanda MIT’deki araştırmacılar tarafından bir robot yardımıyla saç fırçalamak için algoritmalar tasarlamak amacıyla kullanıldı. ‘RoboWig‘ olarak adlandırılan robot, düğümleri görmesine ve değerlendirmesine yardımcı olan bir kameraya sahip ve bu sayede hassas ve zaman açısından verimli bir fırçalama planlayabiliyor.

MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’nda doktora sonrası araştırmacı ve RoboWig hakkında bir makalenin başyazarı Josie Hughes, “Düğümlenmiş liflerden oluşan bir model geliştirerek, modele dayalı bir perspektiften saçların nasıl dolaşması gerektiğini anlıyoruz” diyor ve devam ediyor: “Aşağıdan başlayın ve liflerin sıkışmasını önlemek için yavaşça yukarı doğru çalışın. Bu, saçını tarayan herkesin deneyimlerinden öğrendiği, ama artık bir model aracılığıyla gösterebileceğimiz ve bir robotu bilgilendirmek için kullanabileceğimiz bir şey.

Şu ana kadar robot, fırçalama tekniklerinin farklı saç stillerini ve türlerini nasıl etkilediğine dair fikir edinmek için sadece peruklar üzerinde test edildi. Ancak ekip, robotun acı deneyimine göre performansını daha iyi anlamak için insanlar üzerinde daha gerçekçi deneyler yapmak istiyor.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar