Pazar, Nisan 2, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimDünyanın en büyük uzay teleskobu James Webb son basamağa geçti!

Dünyanın en büyük uzay teleskobu James Webb son basamağa geçti!

Onaylanacak son NIRISS modu olan tek nesneli yarıksız spektroskopi, öte gezegenlerin yıldızları tutulmadan önce, tutulma sırasında ve sonrasında atmosferlerine bakmak için kullanılacak. Karşılaştırma verileri, bilim adamlarının bir hedefin bir atmosferi olup olmadığını ve onu hangi atom ve moleküllerin oluşturduğunu belirlemesine yardımcı oluyor.

Nisan ayının sonunda NASA, James Webb Uzay Teleskobu‘ndaki hizalamanın son aşamasını tamamladığını ve gözlemevinin, Temmuz ayında ilk bilim verilerini yayınlamaya başlamadan önce, bilimsel aletlerini devreye almaya hazır olduğunu duyurdu. En son güncellemesinde NASA, Webb ekibinin Orta Kızılötesi Enstrüman, NIRCam geniş alan yarıksız spektroskopi ve tek nesne yarıksız spektroskopi dahil olmak üzere 17 bilim enstrüman modundan 12’sinin onayladığını söyledi.

NASA: Bilimsel enstrümanlar açılmaya devam ediyor

Dört modlu Yakın Kızılötesi Görüntüleyici ve Yarıksız Spektrograf (NIRISS), projeye katkısı olarak Kanada tarafından geliştirildi. NIRISS’in baş araştırmacısı Montreal Üniversitesi’nden Webb’in Hassas Yönlendirme Sensörü başkanı olan René DoyonDört NIRISS modunun tamamı hazır değil, ancak aynı zamanda bir bütün olarak cihaz tahmin ettiğimizden önemli ölçüde daha iyi performans gösteriyor” dedi.

Şinasi Kaya: Dünyanın en büyük uzay teleskobu James Webb son basamağa geçti! 1

Bilim adamları, bu ayın başlarında Webb’in Mayıs ayı sonlarında beklenenden daha büyük bir mikro meteoroid yağmuruna tutulduğunu açıklamıştı. Bu tür etkiler uzayda çok yaygın olsa da NASA, uzay teleskobunu test aşamasında bu kadar büyük bir mikro meteoroid için hazırlamamıştı. Hasarı değerlendirdikten sonra ekip, teleskopun hala görev gerekliliklerini yerine getirecek bir seviyede performans gösterdiğini belirledi.

NASA ayrıca, Webb’i devreye alma faaliyetlerinin son aşamasına girerken programında bazı yenilikler de kaydetti. Bu yenilikler, ekibin 12 Temmuz’da halka açıklayacağı ilk bilim verilerinin bazılarını sunmasına vesile olacak.

Webb’in ilerlemesini takip etmek isteyenler, NASA’nın bu web sitesinden takip edebilirler.

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar