Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaBilimDünyanın en güçlü canlısının sürpriz bir zayıf istikameti bulunmuş olabilir

Dünyanın en güçlü canlısının sürpriz bir zayıf istikameti bulunmuş olabilir

Su ayısı (tardigrad) dünyadaki en yok edilemez yaşam formlarından biri olarak bilinir. Tardigradlar, hem dünyada hem de uzayda zorlu ortamlarda hayatta kalabilen mikroskobik, suda yaşayan hayvanlardır ve bilim insanları bu yeteneğin astronotları korumaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Ancak bir araştırmaya göre bilim insanları mikroskobik canlıların salyangoz mukusuna maruz kaldıklarında boğulabileceklerini söylüyor. Bununla birlikte salyangozlar, kabukları üzerinde gezintiye çıkan tardigradlar için de faydalı olabilir.

Su ayıları olarak da bilinen 0,02 inçlik sekiz bacaklı hayvanlar, uzay da dahil olmak diğer yaşam biçimlerinin çoğunu öldürecek olan koşullarda yaşayabilir.

Şinasi Kaya: Dünyanın En Güçlü Canlısının Sürpriz Bir Zayıf Istikameti Bulunmuş Olabilir 1

Küçük pençeleri olan tardigradlar tırtıllara, tahta bitlerine benzer bir anatomiye sahip. Birkaç yıl boyunca buzda donarak, oksijen olmadan veya uzayda yaşamak için diğer formlar için imkansız görünen özelliklere sahipler. Aktif olarak yaşamak için suya ihtiyaç duyarlar ama su tekrar olana kadar yıllarca neredeyse tamamen dehidrasyonu tolere edebildikleri bir anhidrobiyoz durumuna girebilirler.

Ancak Polonya’daki Adam Mickiewicz Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, hayvanlarda olası bir zayıf yön bulduklarını söylüyor.

Zofia Ksiazkiewicz ve Milena Roszkowska, petri kaplarına birkaç tardigrad yerleştirdi ve ardından susuzlaştırarak koruyucu anhidrobiyoz durumlarına girmelerini sağladı.

7 günden sonra, iki araştırmacı kaplara salyangoz ekledi ve sürünerek balçıklarını bulaştırmaları için bir dakika orada bıraktı.

Salyangozlar daha sonra çıkarıldı.

Araştırmanın sonunda salyangoz mukusuna maruz kalmayan canlıların yüzde 98’inin hayatta kaldığı tespit edildi. Buna karşılık mukusa maruz kalan tardigradların yüzde 34’ünün hayatta kaldığı görüldü.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar