Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaBilimDünya'nın manyetik alanında yaşanan dalgalanmalar hakkında yeni ipuçları bulundu

Dünya’nın manyetik alanında yaşanan dalgalanmalar hakkında yeni ipuçları bulundu

Bilim insanları, her yedi yılda bir Dünya’nın dış çekirdeğinden geçen ve bu süreçte gezegenimizin manyetik alanının gücünü çarpıtan tamamen yeni, gizemli bir manyetik dalga türü tespit ettiler.

Araştırmacıların Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan makalede yazdıklarına göre, Dünya’nın dönme ekseni boyunca hareket ettikleri için “Magneto-Coriolis” dalgaları olarak adlandırılan dalgalar, yılda 1.500 kilometreye kadar seyahat edebilen uzun sütunlar halinde Doğu’dan Batı’ya hareket ediyor. Ekip, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) uydularından oluşan bir filoyu kullanarak, bu gizemli dalgaları, Dünya’nın sıvı dış çekirdeğinin en dış katmanında, tam olarak bu katmanın kayalık manto ile birleştiği yerde, yani gezegenin yüzeyinin yaklaşık 2.900 kilometre altında belirlemeyi başardı.

Araştırmacıların belirttiğine göre, bu dalgaların varlığı, gezegenin dış çekirdeğindeki sıvı demirin hareketiyle oluşan manyetik alanındaki gizemli dalgalanmaları açıklamaya yardımcı olabilir. Son 20 yılda alınan manyetik alanın uydu ölçümleri, alanın gücünün her yedi yılda bir düştüğünü göstermekteydi ve bu da yeni keşfedilen dalgaların salınımlarıyla uyumlu gözüküyor.

Fransa’daki Grenoble Alpes Üniversitesi araştırmacısı, çalışmanın başyazarı Nicolas Gillet yaptığı açıklamada, “Jeofizikçiler bu tür dalgaların varlığı hakkında uzun zamandır teoriler kuruyorlardı, ancak bunların çok daha uzun zaman ölçeklerinde gerçekleştiği düşünülüyordu” dedi ve devam etti: “Araştırmamız, bu tür diğer dalgaların muhtemelen daha uzun periyotlarla var olabileceğini gösteriyor – ancak keşifleri daha fazla araştırmaya dayanıyor.

Dünyanın dış çekirdeği, sürekli hareketle çalkalanan bir erimiş demir küresidir. Bu dönen, elektriksel olarak iletken sıvının akışının, Dünya’nın gezegeni saran ve uzaya yüz binlerce mil boyunca uzanan ve Dünya’yı zararlı radyasyondan koruyan manyetik kalkanının kaynağı olduğu düşünülmektedir.

Gezegenin manyetik alanı hem kısa hem de uzun vadeli zaman ölçeklerinde sürekli değişiyor. Uzun vadede, manyetik alan yüzlerce yıldır yavaş yavaş zayıflıyor. Yer ve uydu tabanlı cihazlar tarafından alınan son ölçümler, manyetik alanın gücünde ve şeklinde, birkaç yılda bir meydana gelen düzenli değişimler olduğunu gösteriyor.

Bilim insanları, uzun zamandır, alanın gücündeki bu kısa vadeli değişikliklerin, gezegenin dış çekirdeğindeki aktiviteden etkilendiğini düşünüyorlardı. Bu yeni çalışma, uzun zamandır aranan kanıtı sağlayabilir.

Çalışma yazarları, 1999 ve 2021 yılları arasında ESA’nın Swarm uydu görevi tarafından toplanan 20 yıldan fazla manyetik alan verisini inceledi. Swarm, Dünya’nın çekirdeğinden, kabuğundan, okyanuslarından ve atmosferinden gelen manyetik sinyalleri ölçmek için konuşlandırılmış üç özdeş uydudan oluşan bir filo. Ekip, bu uydu verilerini, yer tabanlı sensörler tarafından alınan daha önceki manyetik alan ölçümleriyle birleştirdi ve daha sonra jeodinamoyu veya Dünya’nın dış çekirdeğindeki konvektif sıvı akışını simüle etmek için bir bilgisayar modeli kullandı.

Bu birleşik ölçümler sayesinde ekip, gezegenin çekirdeğinde ilk kez Magneto-Coriolis dalgalarının varlığını tespit etti.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar