Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaBilimDünya'nın Merkezinde Yeni Bir Manyetik Dalga Keşfedildi

Dünya’nın Merkezinde Yeni Bir Manyetik Dalga Keşfedildi

Yaşadığımız gezegende her geçen gün yeni bir bilimsel bulguya tanıklık ediyoruz. Son olarak bilim insanları, Dünya’nın dış çekirdeğinden geçen yeni bir manyetik dalga türünü tespit ettiklerini açıkladı.

Uzmanlar, Avrupa Uzay Ajansı’nın Swarm uydu görevinden elde ettikleri bilgiyi kullanarak, her yedi yılda bir Dünya’nın dış çekirdek kısmını süpüren yeni bir manyetik dalga türünü keşfetti. ESA’nın verilerinden elde edilen bulgu, asla göremeyeceğimiz bir dünyaya da pencerelerinin açıldığını gösteriyor.

ESA’nın Swarm uyduları sayesinde tespit edildi

Ulaş Utku Bozdoğan: Dünya'Nın Merkezinde Yeni Bir Manyetik Dalga Keşfedildi 1

Dünya’daki manyetik alanlardaki hareketliliğin uzaydan takip edilmesini sağlayan Swarm uyduları, okyanus, kabuk, iyonosfer ve manetosferden gelen sinyalleri ölçüyor. Uzmanlar ise toplanan bu verileri analiz ederek Dünya’nın pek çok doğal sürecine dair yeni gizemleri keşfediyor.

Uzmanlara göre yeni tespit edilen manyetik dalga, her yedi yılda bir salınarak batıya doğru 1500 kilometreye kadar yayılıyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Université Grenoble Alpes Üniversitesi’nden Nicolas Gillet, ‘’ Jeofizikçiler bu tür dalgaların varlığı hakkında uzun zamandır teoriler ürettiler, ancak araştırmamızın gösterdiğinden çok daha uzun zaman ölçeklerinde gerçekleştikleri düşünülüyordu.’’ dedi. Ayrıca uzmanlar bu dalgayı “MagnetoCoriolis” dalgaları olarak adlandırdı.

Bilmeyenler için Dünya’nın manyetik alanı, kozmik radyasyon saldırılarından ve Güneş’in yer çekiminden kaçan, güçlü rüzgarlarla taşınan devasa bir balona benzetilmektedir. Manyetik dalgalarda yaşanan bazı hareketliliklerin; güneş fırtınaları iletişim ağlarına, navigasyon sistemlerine ve uydulara zarar verebileceği söyleniyor.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar