Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaDonanımEn büyük bellek üreticilerinden SK Hynix, rekor boyutta tarihi ziyan açıkladı!

En büyük bellek üreticilerinden SK Hynix, rekor boyutta tarihi ziyan açıkladı!

İnanç Can Çekmez: En Büyük Bellek Üreticilerinden Sk Hynix, Rekor Boyutta Tarihi Ziyan Açıkladı! 1 Dünyanın en büyük ikinci bellek yonga üreticisi olan SK Hynix, yılın birinci çeyreği için 2,54 milyar dolar tutarında rekor üç aylık faaliyet zararı bildirdi. Elde edilen sonuçlar SK Group’un 2012 yılında Hynix’i satın almasından bu yana görülen en büyük ziyan olarak kayıtlara geçti.

SK Hynix’te rekor zarar

SK Hynix, geçtiğimiz yılın birebir periyodunda 2,1 milyar dolar faaliyet kârı, bir evvelki çeyrekte ise 1,4 milyar dolar faaliyet ziyanı açıklamıştı. Şirketin bu çeyrekteki toplam geliri ise yüzde 58 oranında düşerek 3,8 milyar dolara geriledi. Bununla birlikte net ziyan 1,94 milyar dolar olarak kayıtlara yansıdı.

İnanç Can Çekmez: En Büyük Bellek Üreticilerinden Sk Hynix, Rekor Boyutta Tarihi Ziyan Açıkladı! 3 Dünyanın en büyük ikinci bellek yongası üreticisi, daldaki gerilemenin birinci çeyrekte de devam etmesi nedeniyle “durgun talep ve düşen eser fiyatları” sonucunda faaliyet ziyanlarının genişlediğini söyledi. Şirket yeniden de yılın ikinci yarısında bir toparlanma bekliyor. Ek olarak ChatGPT üzere büyüyen yapay zeka sanayisinin yüksek performanslı sunucu pazarı ve yüksek kapasiteli bellek eserlerini talep ettiği belirtilirken buralardaki talebin SK Hynix’i destekleyeceği aktarılıyor.

Halihazırda DRAM ve bellek stokları tüketilmiş değil. Analistler ikinci çeyrekte fiyatlıların yüzde 10 ila yüzde 20 arasında düşeceğini varsayım ediyor. Bu nedenle ikinci çeyrekte de SK Hynix’te tekrar önemli kayıpların yaşanması bekleniyor. Öte yandan rakip Samsung ise yarın birinci çeyrek sonuçlarını açıklayacak. Samsung, 449 milyon dolar işletme kârı elde etmeyi umuyor. Bu bedel “kâr” üzere görünse de şayet öngörü tutarsa bu, şirketin 2009’un birinci çeyreğinden bu yana elde ettiği en düşük kâr olacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar