Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaBilimYerli İHA Jackal, SİHA'ya dönüştü: İşte birinci manzaralar

Yerli İHA Jackal, SİHA’ya dönüştü: İşte birinci manzaralar

Meral Erden: Yerli İha Jackal, Si̇ha'Ya Dönüştü: İşte Birinci Manzaralar 1 Yerli üretici Fly Bvlos Technology tarafından geliştirilen Jackal İHA, entegre silah sistemi ile SİHA‘ya dönüştü. İngiltere Savunma Bakanlığı’nın teklifi üzerine tasarlanan hava aracı, yakın hava takviyesi ve savunmasında kullanılacak  İşte Jackal SİHA’nun yeni özellikleri.

Yerli İHA ‘Jackal’ SİHA’ya dönüştü

JACKAL SİHA’nın özelliklerine baktığımızda, dikey iniş ve kalkış için 8 adet pervane motorundan takviye aldığını görüyoruz. Bunlar ikişerli olarak aracın köşelerine yerleştirilmiş. Havalandığında ise, dört adet EDF motorundan güç alıyor. Daha öncesinde JACKAL’ın yaklaşık 100 km menzil ve 15 kg yük taşıma kapasitesi sunduğu belirtilmişti. İlerleyen devirlerde ise bu kapasitenin artırılması hedefleniyor.

Meral Erden: Yerli İha Jackal, Si̇ha'Ya Dönüştü: İşte Birinci Manzaralar 3 Jackal SİHA’da bulunan LMM (Lightweight Multirole Missile/ Hafif, Çok Rollü) füze, 13 kg tartıya, 1,3 m uzunluğa ve 6 km menzile sahip. Ayrıyeten lazer ara bulucu ile maksat üzerinde uzaklık tespiti yapabiliyor. Tüm bunlara ek olarak değiştirilebilir bir yapıda tasarlanan JACKAL SİHA, donanımsal ve yazılımsal olarak farklı füzelere de uyum sağlayabilecek.

Jackal SİHA’nın tanıtım etkinliğinde Fly BVLOS Technology Genel Müdürü Murat Islıoğlu şu açıklamalarda bulundu:

Doğru yatırım ve idare ile kavramsal dizaynından birinci uçuşuna dört aylık bir müddette ulaşan JACKAL’ın müşteriden gelen talep doğrultusunda mühendislerimiz tarafından çok kısa müddette SİHA versiyonuna dönüştürülmesi ve gerisinden başarılı bir canlı atış yapılması beni ziyadesiyle mutlu etti. Her vakit dediğim üzere “havada hız, selamettir”. Teşekkürler Jackal grubu…”

Paylaşılan ayrıntılara nazaran Jackal SİHA, askeri ve stratejik yerlerin savunmasında kullanılacak, tıpkı vakitte muharebe alanında hava dayanağı sağlayarak askeri birliklere takviye olacak. Kısa menzilli hava savunması ve yakın hava takviyesi vazifelerini de yerine getirecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar