Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaBilimEvren, Sandığımızdan 2 Kat Daha Yaşlı Olabilir

Evren, Sandığımızdan 2 Kat Daha Yaşlı Olabilir

Fizikçiler ve astronomlar, Büyük Patlama’yı referans alarak ve uzak galaksilerden gelen ışığı temel alıp en yaşlı yıldızları hesaplayarak evrenimiz için bir yaş tahmininde bulunuyordu.

Ancak Ottawa Üniversitesi’nde yapılan yeni araştırmaya göre; yeni tasarlanan model, galaksi oluşum süresini birkaç milyar yıl daha geriye götürüyor. Bu da önceden tahmin ettiğimiz yaşın neredeyse iki katı!

2 sene önce yapılan araştırmada, evrenin yaşının 13.797 milyar yıl olduğu öne sürülmüştü.

Ulaş Utku Bozdoğan: Evren, Sandığımızdan 2 Kat Daha Yaşlı Olabilir 1

Güncel araştırmalara baktığımızda; 2021 yılında, teknolojideki yeni teknikler ve gelişmeler sayesinde evrenimizin yaşının Lambda-CDM uyum modeli kullanılarak 13.797 milyar yıl olarak tahmin edildiğini görebiliyoruz. Fakat bu sene yapılan bir araştırmaya göre, doğru sandığımız bu bilgi çok farklı olabilir.

Ottawa Üniversitesi Fen Fakültesi’nde fizik profesörü olan Rajendra Gupta, evrenin yaşını ölçmek için yeni bir araştırmaya imza attı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Evren, Sandığımızdan 2 Kat Daha Yaşlı Olabilir 3

Profesör Rajendra Gupta, şu sözleri söyledi:

Yeni tasarladığımız modelimiz galaksi oluşum süresini birkaç milyar yıl uzatarak evreni 26,7 milyar yaşında ölçüyor. Daha önce tahmin edilen gibi 13,7 milyar değil.”

Bununla birlikte, Methuselah gibi, evrenimizin tahmini yaşından daha yaşlı gibi görünen yıldızların varlığının James Webb Uzay Teleskobu tarafından keşfedilmesi birçok bilim insanının kafasını karıştırdı. Henüz bu konuyla ilgili tamamen doğru diyebileceğimiz somut bir kanıt olmasa da araştırmalar gösteriyor ki evrenimiz, bugüne kadar bildiğimiz yaşından farklı bir yaşta olabilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Evren, Sandığımızdan 2 Kat Daha Yaşlı Olabilir 5

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar