Pazartesi, Ekim 2, 2023
Ana SayfaBilimFinlandiya, yeni bir güç tahlili için düğmeye bastı: "Kum Bataryası"

Finlandiya, yeni bir güç tahlili için düğmeye bastı: “Kum Bataryası”

İnsanlık çok fazla enerji kullanıyor ve gerçek bir enerji krizi büyük bir tehdit olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden yeşil ve yenilenebilir enerji kaynakları için alternatifler aranmaya devam ediyoruz ve şu anda, bir “Kum Bataryası” teknolojisi geliştiriliyor.

Bu yeni teknoloji, Polar Night Energy (PNE) isimli firma tarafından ve Batı Finlandiya merkezli enerji kullanımı firması Vatajankoski’nin yardımıyla geliştiriliyor. Vatajankoski enerji santralinin genel müdürü Pekka Passi’nin BBC ile yaptığı röportajda söylediğine göre, projeleri dünyada türünün ilk örneği olacak ancak başarılı olacağına güveniyorlar.

Teknolojinin arkasındaki fikir ise oldukça basit. Kum, çok az ısı kaybeden çok iyi bir ısı tutucu ve kumun sahip olduğu bu ısı enerjisi dönüştürülüyor. Ayrıca, bu kum bataryası içerisindeki kumu ısınmak için, rüzgar veya güneş enerjisi jeneratörleri gibi diğer kaynaklardan artan ve boşa giden ek ısı kullanılıyor. PNE, kumun 500°C değerinde ısı enerjisini birkaç ay boyunca tutabildiğini söylüyor. Isı deposu, genel olarak 100kW ısıtma enerjisine ve 8MWh enerji kapasitesine sahip.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar