Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaBilimFleming, Dağınık Odası Sayesinde Penisilini Nasıl Keşfetti?

Fleming, Dağınık Odası Sayesinde Penisilini Nasıl Keşfetti?

İnsülin, aspirin, morfin, kuduz aşısı ve çiçek aşısı gibi buluşlar, biz insanların yaşam kalitesini ve süresini arttıran önemli tıbbi gelişmelerdi. Hiç şüphesiz bugün dünyanın en çok kullanılan antibiyotiği olan penisilin de yine tıp dünyasındaki en önemli buluştu.

Bugün sizlerle beraber penisilinin nasıl ve kim tarafından keşfedildiğini, ne işe yaradığı gibi konulara değineceğiz.

Dağınık bir odada penisilinin keşfi

Ulaş Utku Bozdoğan: Fleming, Dağınık Odası Sayesinde Penisilini Nasıl Keşfetti? 1

Penisilin, 1928 yılında İskoç bilim insanı Alexander Fleming tarafından keşfedildi. Tıpkı Fleming gibi daha pek çok bilim insanının yıllarca penisilyum üzerine çalıştığını ifade edebiliriz fakat aradıkları şeyi tam olarak bulabildiklerinden söz edemeyiz.

Penisilyum üzerine çalışan bilim insanlarından biri olan Fleming, son derece dağınık çalışan biriydi. Günlerce dağınık çalışır, birkaç saatte çalışma ortamını düzenler ve 5 dakika sonra yine tüm düzenini kaybederdi. Hiç kimse bu dağınıklığın, insanlığın kaderinin değiştiren penisilinin keşfini ve Fleming’e Sir unvanı ve Nobel Ödülü getireceğini tahmin etmemişti.

1927 yılında, dağınık çalışma ortamını düzenlemeye koyulan Fleming; mantarların bazı zararlı bakterileri yok edebildiğini gördü ve çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırdı. Bir sene sonra, 1928 yılında penisilini keşfeden Fleming, 1930 yılında öğrencisi Doktor Cecil George Paine ile göz enfeksiyonlarında penisilin kullandı ve başarılı bir sonuç aldı.

Penisilinin halka açılımı

Ulaş Utku Bozdoğan: Fleming, Dağınık Odası Sayesinde Penisilini Nasıl Keşfetti? 3

Nobel Tıp Ödülü

Pek çok önemli buluş gibi penisilin de ilk başta hemen halkın kullanımına açılmadı. Penisilin, 1945 yılına kadar sadece askerî alanda kullanıldı. Özellikle İkinci Dünya Savaşı’nda Müttefik Devletler tarafından kullanılan penisilin, savaşta yaralanan pek çok askerin yaralarına şifa oldu.

Savaş sona erdikten hemen sonra, önce Avustralya hemen ardından da ABD’de halkın kullanımına sunulan penisilin, bugün dünyanın en çok tercih edilen antibiyotiğidir.

Penisilinin kullanım alanları

Ulaş Utku Bozdoğan: Fleming, Dağınık Odası Sayesinde Penisilini Nasıl Keşfetti? 5

Penisilyum mantarı

Penisilyum mantarından üretildiği için Fleming tarafından penisilin olarak adlandırılan ilaç; zatürre, akciğer iltihabı, kulak enfeksiyonları, mesane ve böbrek iltihabı, deri enfeksiyonları, menenjit, şarbon hastalığı, kemik ve eklem iltihapları ile cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar başta olmak üzere daha pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Penisilinin mali yönü ve alerjiler

Ulaş Utku Bozdoğan: Fleming, Dağınık Odası Sayesinde Penisilini Nasıl Keşfetti? 7

Penisilin; hem üretim hem de muhafaza yönünden bakıldığında pek çok ilaca göre çok ucuz olarak tabir edilen bir ilaçtır. Bununla birlikte alınan verim de düşünüldüğünde, penisilin ucuz ve etkili bir ilaç olarak ifade edilmektedir.

Enfeksiyonlara karşı çok etkili olup, diğer ilaçlara oranla toksik etkisi daha düşük olan penisilin, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Yayınlanan bir rapora göre; insanların yaklaşık %1’inin penisiline karşı alerjisi bulunur. Bu %1’lik oranın içindeki ölümcül alerjik reaksiyon oranı ise sadece %0,03^tür.

Kaynaklar: 1 / 2 / 3 / 4

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar