Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaOtomobilFord elektrikli arabalar için devasa bir adım attı! Tam 9.2 milyar dolar!

Ford elektrikli arabalar için devasa bir adım attı! Tam 9.2 milyar dolar!

Bloomberg’in bildirdiğine nazaran, ABD Güç Bakanlığı’nın Kredi Program Ofisi (LPO), Ford ve Güney Koreli pil üreticisi SK On’a ilişkin BlueOval SK (BOSK) için üç pil üretim tesisi kurması için koşullu 9.2 milyar dolarlık kredi verdiğini duyurdu.

Kredi, LPO’nun şimdiye kadar verdiği en büyük kredi: General Motors ve LG ortasındaki bir ortak teşebbüs olan Ultium Cell için geçen yılki 2,5 milyar dolarlık kredinin neredeyse dört katı büyüklüğünde. Kredinin ölçeği, kısmen, LPO’nun borç verme bütçesinin 400 milyar dolara çıkmasına yol açan Enflasyon Düşürme Maddesi’nin geçen yıl kabul edilmesi sayesinde oldu. Bağlam açısından, son 14 yılda LPO yaklaşık 33 milyar doları dağıttı. EV’lerin 2030 yılına kadar ABD araba satışlarının yarısını oluşturması için Biden-Harris idaresinin maksadına ulaşmak için ekstra sermaye mutlaka gerekli olacak.

Ford elektrikli arabalar için devasa bir adım attı! Tam 9.2 milyar dolar!

Kentucky’de iki ve Tennessee’de bir fabrika olacak ve üçü de Ford ve Lincoln’ün yakında gelecek olan EV’si için pil üretecek. Araba üreticisi ayrıyeten bu yılın başlarında Michigan merkezli bir LFP pil fabrikası kurma planlarını da duyurmuştu. Üretim artışı, Ford’un 2026 yılına kadar All-Electric Explorer, Mustang Mach-E ve E-Transit ile iki milyon EV’yi piyasaya sürmeyi hedeflediği ve Lincoln için yapılan çalışmalarda bir MESKEN serisi ile birlikte geliyor. Buna karşılık Ford, 2022’de yaklaşık 132.000 MESKEN üretti. Ford ayrıyeten kısa müddet evvel KONUT şoförlerinin Kuzey Amerika’daki 12.000 Tesla şarj noktasına erişimini sağladı.

LPO, kredinin birebir vakitte bölgelere meslek fırsatları getireceğini, fabrikalar faaliyete geçtiğinde 5.000 inşaat işi ve 7.500 işletme işi daha yaratacağını vurguluyor. Yatırım tıpkı vakitte, muhakkak federal yatırımların (LPO kredileri dahil) %40’ının dezavantajlı topluluklara gittiği formundaki Lider Biden’ın Adalet40 Teşebbüsü ile de uyumlu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar