Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaOtomobilGeely'nin Dragon Eagle-1 çipi elektrikli araçlarda ihtilal yaratıyor

Geely’nin Dragon Eagle-1 çipi elektrikli araçlarda ihtilal yaratıyor

Geely takviyeli çip teşebbüsü SiEngine, Dragon Eagle-1 isimli çipinin şu anda 200.000’den fazla araçta kullanıldığını açıkladı. Bu çip, SiEngine tarafından üretilen ve büsbütün Çin’de üretilen otomotiv sınıfı bir çiptir. 7nm kokpit çipi, Aralık 2021’de piyasaya sürüldü.

Dragon Eagle-1, büsbütün Çin’de üretildiği sav edilen bir çip. Bu çip, Geely’nin ürettiği Lynk & Co 08 SUV, 06 EM-P SUV ve Livan 7 SUV üzere çeşitli elektrikli araçlarda bulunabilir. Çip üreticisi ayrıyeten FAW üzere başka elektrikli araç üreticilerinden 20’den fazla farklı model için siparişler aldı. Dragon Eagle-1, bir sistemin gerektirdiği tüm bileşenleri tek bir çipe sığdıran entegre bir devredir. Bir tırnak kadar küçük olan (yaklaşık 83 kare milimetre) bu çipin 8.8 milyar transistörü ve 87 katmanlı devresi bulunuyor. Dragon Eagle-1’in CPU’su 8 çekirdekli, GPU’su ise 14 çekirdekli. Ayrıyeten programlanabilir NPU, ISP, VPU ve DSP kümelerine sahip ve 7nm fabrikasyon sürecinden üretiliyor.

Geely’nin Dragon Eagle-1 çipi elektrikli araçlarda ihtilal yaratıyor

SiEngine, ECARX ve ARM China ortasında kurulan bir ortak teşebbüs. Şirket, gelişmiş otomotiv elektronik çiplerinin tasarımı, geliştirilmesi ve satışına adanmış durumda. ECARX, Geely’nin kurucusu Eric Li (Li Shufu) tarafından kurulan bir otomotiv teknolojisi sağlayıcısıdır, ARM ise Softbank’a ilişkin olan ve İngiltere merkezli bir çip tasarım şirketidir. ECARX ve ARM, SiEngine’in erken IP tasarımı ve tape-out için kritik takviye de sağladı. 2022 yılında SiEngine, FAW da dahil olmak üzere üç kaynaktan kıymetli sermaye yatırımları aldı ve çeşitlendirilmiş endüstriyel zincirler geliştirdi. Seri A / A+ finansmanı, SiEngine’i olağanüstü bir pozisyona taşıdı ve Dragon Eagle-1’in gelişiminden bu net bir halde görülebiliyor.

SiEngine teknik olarak Geely’ye ilişkin ve lideri Shen Ziyu, tıpkı vakitte ECARX’in ve Geely’nin bir yan kuruluşu olan Xingji Meizu’nun lideri ve CEO’su. SiEngine, yeni çipin gelişimini sürdürecek, yeteneklerini genişletecek ve daha fazla elektrikli araç markasında kullanılmasını sağlayacak.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar